Dieta nie tylko odchudza. Jest przyczyną chorób dietozależnych
DANUTA CAPIGA • dawno temuZa przyczynę wielu chorób uznajemy zwykle uwarunkowania genetyczne i winę zrzucamy na fakt, że schorzenia występują w rodzinie od pokoleń. Jednak w wielu przypadkach do zachorowań prowadzi nieracjonalny sposób odżywiania i niezdrowy tryb życia.
Za przyczynę wielu chorób uznajemy zwykle uwarunkowania genetyczne i winę zrzucamy na fakt, że schorzenia występują w rodzinie od pokoleń. Jednak w wielu przypadkach do zachorowań prowadzi nieracjonalny sposób odżywiania i niezdrowy tryb życia.
Coraz więcej Polaków zmaga się z tzw. chorobami dietozależnymi czyli takimi, których rozwój i terapia zależy od tego co i jak jemy.
Wyróżnia się kilkadziesiąt jednostek chorobowych, do których rozwoju przyczynia się niewłaściwe odżywianie.
Często to niewłaściwa dieta, bogata w cukry, toksyny, białko, tłuszcz, wolne rodniki czy błonnik może być przyczyną rozwoju choroby i pogorszenia się stanu zdrowia. Odstawienie konkretnych składników i zmiana nawyków żywieniowych, a także wprowadzenie potraw bogatych np. w witaminy i minerały może wpłynąć pozytywnie na organizm. Dlatego też analiza menu, a następnie zaplanowanie zbilansowanej diety jest konieczne dla dalszego rozwoju schorzenia i pojawienia się powikłań. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób np. z cukrzycą, nowotworem, kamicą nerkową, dną moczanową, a także u osób po zawale serca
— mówi dietetyk kliniczny mgr Małgorzata Pelikan z Centrum Dietetycznego 4Health w Katowicach.
Odpowiednio ułożony jadłospis może skutecznie uzupełnić leczenie, dlatego coraz więcej osób korzysta z porad dietetyków. Taki jadłospis powinien uwzględniać nie tylko zapotrzebowanie kaloryczne i być dobrze zbilansowany, a także właściwie wpływać na pracę organizmu.
Odpowiednia dieta zalecana jest przede wszystkim osobom obciążonym genetycznie i może spełniać rolę profilaktyczną, znacznie zmniejszając wystąpienie choroby. Dotyczy to osób, u których w rodzinie występują choroby dietozależne jak np. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby układu krążenia, otyłość. Do profilaktyki u takich osób należy też częstsze badanie krwi. Niewłaściwe wskaźniki mogą być sygnałem do rozpoczęcia leczenia i odpowiedniej diety.
Choroby dietozależne są spowodowane między innymi nieodpowiednim stylem życia, ale możemy z nimi walczyć, a pierwszym krokiem powinna być zmiana złych nawyków żywieniowych. Musimy mieć świadomość, że sposób odżywiania nie wpływa tylko na figurę, ale także na stan zdrowia.
Źródło: informacja prasowa Martyna Dyszka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze