Wrzody na żołądku - skąd się biorą?
ALICJA • dawno temuWrzód trawienny to kraterowate zagłębienie, ubytek umiejscowiony w błonie śluzowej żołądka lub w jego przedłużeniu, czyli dwunastnicy. Jakie objawy towarzyszą wrzodom i jakie są przyczyny ich powstawania?
Jak rozpoznać wrzody żołądka?
Głównym objawem wrzodów żołądka lub dwunastnicy jest długotrwały, palący, kurczowy lub gniecący ból w górnej części brzucha. Ból może promieniować do pleców. U niektórych chorych dochodzi do krwawienia z owrzodzenia, co objawia się krwawymi i fusowatymi wymiotami. W konsekwencji krwawień może rozwinąć się anemia. Ból przy wrzodzie żołądka występuje zaraz po przyjęciu pokarmu. Natomiast bóle występujące w nocy i na czczo, mogą świadczyć o owrzodzeniu dwunastnicy. Inne dolegliwości towarzyszące chorobie to: zgaga, nudności, brak apetytu, gorzkie odbijanie, spadek masy ciała, wzdęcia.
Przyczyny choroby wrzodowej
Jeszcze do niedawna uważano, że główną przyczyną powstawania wrzodów jest nadmierny i długotrwały stres. Obecnie wiadomo już, że owrzodzenie najczęściej wynika z zakażenia bakteriami Helicobacter pylori. Czynniki genetyczne, palenie papierosów, niesteroidowe leki przeciwzapalne, zaburzenia hormonalne — to kolejni sprawcy wrzodów.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze