Zdrowe i ładne paznokcie stóp
JEA • dawno temuJak już pisałam w jednym z wcześniejszych artykułów, lato jest sezonem, kiedy konieczne staje się założenie sandałów. Wiele osób odczuwa skrępowanie, gdy musi pokazać swoje stopy z powodu zdeformowanych, wyglądających grubo poniżej własnych życzeń, paznokci. Odbiegający od normy wygląd paznokci jest zwykle objawem schorzeń, które należy - i można - skutecznie leczyć.
Problemy z paznokciami są szczególnie powszechne wśród ludzi, którzy przekroczyli 50. rok życia. Infekcja grzybicą paznokci, która objawia się tym, że paznokcie stóp pękają, stają się grubsze i żółte, dotyka aż 40–50% osób w tej grupie wiekowej. Co więcej, grzybica powoduje odspajanie się paznokcia od podstawy płytki paznokciowej; w powstałą szczelinę może dostać się grzyb i zmienić kolor płytki paznokciowej na biały, żółty, zielonkawy, a nawet czarny (zżółknienie lub zzielenienie płytki paznokciowej może być także symptomem chorób układu oddechowego).
Na pocieszenie warto podkreślić, że przy odpowiednim leczeniu choroby paznokci i związane z nimi problemy będą wyleczone lub co najmniej wyraźnie złagodzone. Dzisiejsza medycyna oferuje doustne środki przeciwgrzybiczne, które skutecznie likwidują grzybicę, jakkolwiek obciążają wątrobę. Jeśli paznokcie twoich stóp wywołują ból, czy choćby nawet tylko zawstydzenie, nie wahaj udać się do dermatologa. Lekarze tej specjalizacji posiadają najszerszą wiedzę na temat leczenia paznokci. Co więcej, dermatolog może stwierdzić, jakiej choroby wewnętrznej lub nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu symptomem są zmiany w wyglądzie płytki paznokciowej.
Między uświadomieniem potrzeby wizyty u lekarza, a jej realizacja zwykle musi upłynąć trochę czasu, w związku z czym proponuję w tzw. międzyczasie wykonać samodzielnie trzy poniżej opisane zabiegi, które złagodzą objawy schorzeń i poprawią komfort fizyczny i psychiczny:
- Namocz stopy w misce z ciepłą wodą, do której możesz dodać preparat dodatkowo zmiękczający skórę i paznokcie. Spiłuj i wyrównaj pilnikiem, najlepiej papierowym, a potem wypoleruj powierzchnię paznokci – szczególnie paznokci dużych palców stóp. Obcinając paznokcie staraj się nie przycinać ich po bokach, dzięki czemu zmniejszasz ryzyko wrastania się paznokci.
Na koniec należy zaznaczyć, że symptomy typowe dla grzybicy występują także pod wpływem innych chorób lub po prostu sposobu, w jaki traktujesz swoje stopy. Noś luźne, wygodne buty, gdyż skutkiem narażania palców stóp na ściskanie jest także zgrubienie płytki paznokciowej. Źle dopasowane obuwie i obrażenia stóp mogą powodować podobnie niekorzystne zmiany.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze