Alergia na mleko krowie
JOLANTA MARTIN • dawno temuAlergie pokarmowe związane z nadmierną reakcją układu immunologicznego na spożycie określonego pokarmu są zjawiskiem obserwowanym coraz częściej wśród niemowląt i dzieci. Objawy alergiczne mogą pojawić się po zjedzeniu praktycznie każdego produktu, jednak najczęściej uczulają: mleko krowie, jaja kurze, ryby, orzechy, wołowina, pszenica, soja, kakao, owoce cytrusowe i drobnopestkowe (truskawki, maliny, poziomki).
Niestety, zdarzają się również dzieci uczulone na pokarmy powszechnie uważane za bezpieczne dla alergików, np. jabłka.
Alergią pokarmową, która występuje najczęściej u niemowląt i małych dzieci jest uczulenie na białka mleka krowiego, zwane potocznie skazą mleczną lub białkową. Co najmniej 40 białek mleka krowiego wykazuje właściwości uczulające, ale najsilniejsze alergeny to beta-laktoglobulina i kazeina. Objawy alergii ujawniają się u niemowląt zwykle po podaniu mieszanki mlecznej. Jednak u silnie uczulonych maluszków objawy mogą pojawić się również podczas karmienia piersią, gdyż alergeny spożywane przez mamę przechodzą do mleka. Symptomy alergii na białka mleka mogą być natychmiastowe, ale zwykle pojawiają się dopiero po pewnym czasie od kontaktu dziecka z alergenem. Są one różnorodne i mogą dotyczyć wielu narządów organizmu dziecka.
Najczęściej pojawiają się zmiany skórne:
szorstka i zaczerwieniona skóra policzków,swędzące grudki na rumieniowym podłożu na kończynach i pośladkach u niemowląt,swędzące i zaczerwienione wypryski w zgięciach łokciowych i podkolanowych u dzieci w wieku poniemowlęcym.
Przy alergii na białka mleka krowiego mogą również wystąpić objawy ze strony przewodu pokarmowego:ulewanie,biegunki z domieszką i śluzu, i krwi,brak apetytu,kolki brzuszne (ich przyczyną może być jednak również nadmiar powietrza połykanego przez niemowlę podczas karmienia).
Do objawów ze strony układu oddechowego należą:
przewlekły wodnisty katar,sapka,przewlekłe stany zapalne krtani i gardła,obturacyjne zapalenie oskrzeli przebiegające bez gorączki.
Niemowlęta i dzieci uczulone na mleko krowie są często nadpobudliwe, płaczliwe i mają kłopoty ze snem.
Jedyną skuteczną metodą leczenia alergii na mleko jest jego całkowite wykluczenie z diety dziecka. Jeżeli niemowlę jest karmione piersią, dietę bezmleczną musi stosować matka. Zaleca się również, aby wykluczyła ona ze swojej diety inne produkty uczulające: cytrusy, jaja, kakao, orzechy. Taka restrykcyjna dieta jest zwykle bardzo wyczerpująca dla karmiącej mamy, więc w porozumieniu z lekarzem warto, aby zażywała suplementy witaminowo — mineralne (zawierające w swoim składzie wapń). Gdy niemowlę jest karmione sztucznie, zamiast zwykłych mieszanek mlecznych musi dostawać tzw. mieszanki mlekozastępcze, które przepisuje lekarz pediatra. Jeżeli zalecona mieszanka oparta jest na białku sojowym, po jej podaniu trzeba uważnie obserwować reakcję dziecka. Soja niestety również może uczulać i szacuje się, że ok. 25% dzieci uczulonych na mleko reaguje alergicznie na soję.
W leczeniu alergii na mleko krowie u dzieci najważniejszą rolę odgrywają rodzice, którzy bezwzględnie muszą dbać o prawidłową dietę dziecka. Powinni oni dokładnie czytać etykiety wszystkich produktów spożywczych podawanych dziecku, gdyż wiele z nich zawiera dodatek mleka. Rodzice powinni również uświadomić wszystkie osoby mające kontakt z dzieckiem (babcie, opiekunki), że podanie mu „na smak” nawet małej ilości „zakazanego” produktu może wywołać przykre konsekwencje.
Przestrzeganie diety może być dla dziecka szczególnie trudne, gdy staje się ono coraz starsze, chce poznawać nowe smaki i jeść to samo, co rodzice czy rówieśnicy. Pocieszający jest fakt, że u większości dzieci tolerancja białek mleka wytwarza się w wieku 2–3 lat. Jednak stosowanie diety eliminacyjnej jest niezwykle ważne, ponieważ zapobiega tzw. „marszowi alergicznemu”, czyli rozwinięciu się alergii wziewnej, a następnie astmy oskrzelowej.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze