Czy dzieci powinny pić krowie mleko?
ISABELLE • dawno temuCzyż widok matki, karmiącej malutkie dziecko piersią, nie jest słodki i rozczulający? Zdecydowanie tak! Mleko matki jest zdecydowanie najlepszym pokarmem dla niemowlęcia. Jednak w wielu przypadkach nie chce ona lub ze względów zdrowotnych nie może karmić naturalnie. W takiej sytuacji zalecane jest podawanie dziecku mleka modyfikowanego. Dlaczego nie krowiego? Zapewne pamiętamy, że kiedyś to mleko piło się ze szklanych butelek, które mleczarz zostawiał pod drzwiami. Pili je i dorośli i dzieci. To znaczyłoby, że i dzisiejsze maluchy mogą. Niewielkie porcje krowiego mleka można podawać dziecku już po 6 miesiącu życia. Należy jednak pamiętać, że aż do zakończenia 12 miesiąca powinno ono posilać się w większości mlekiem matki lub mlekiem modyfikowanym i niewskazane jest wprowadzanie mleka krowiego jako głównego pokarmu dla niemowlęcia. Najlepiej wstrzymać się z nim do ok. drugiego roku życia.
Krowie mleko a mleko modyfikowane
Podstawowy problem związanym z krowim mlekiem wynika z faktu, iż nie jest ono bogatym źródłem żelaza, które jest szczególnie potrzebne do zdrowego rozwoju dziecka po 6 miesiącu życia. To właśnie w tym momencie wyczerpuje się zapas tego pierwiastka, który maluch zgromadził jeszcze w okresie przed porodem, dlatego należy uzupełniać niedobory żelaza wraz z podawanym dziecku pokarmem. W przeciwnym razie istnieje ryzyko rozwinięcia niedokrwistości. Ponadto, niektórzy specjaliści twierdzą, że podawanie mleka krowiego dziecku młodszemu niż 9 miesięcy, może powodować krwawienia jelitowe. Od innych ekspertów słyszymy z kolei, że spożywanie go przez niemowlę może zwiększyć prawdopodobieństwo nadciśnienia tętniczego oraz otyłości w późniejszym życiu. Może, choć nie musi.
- Zatem lepiej dać dziecku mleko modyfikowane?
W porównaniu z mlekiem modyfikowanym, mleko krowie zawiera więcej białka, tłuszczów nasyconych oraz minerałów – przede wszystkim chloru, fosforu, sodu i potasu. Z drugiej strony, jest ubogie w witaminy A, E, C i D, żelazo oraz nienasycone kwasy tłuszczowe, a więc nie zaspokaja zapotrzebowania dziennego dziecka na te substancje odżywcze.
Z kolei mleko modyfikowane jest ubogie w sód i białka, a tłuszcz pochodzenia zwierzęcego częściowo zastępowany jest w nim olejami roślinnymi. Jednak ten rodzaj pokarmu zwykle wzbogacany jest o cenne substancje odżywcze, takie jak witaminy A, C, D, E i K, mikroelementy, czyli przede wszystkim cynk, mangan, miedź, jod, żelazo, selen i wapń, a także w nienasycone kwasy tłuszczowe. Ich głównymi zaletami są wspieranie pracy systemu nerwowego, immunologicznego oraz doskonały wpływ na wzrok dziecka. Dodatkowo, mleko modyfikowane zawiera prebiotyki, które pobudzają wydzielanie bakterii w układzie pokarmowym, usprawniając jego funkcjonowanie.
Krowie mleko a mleko matki
Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowlęcia. Mleko kobiece zaspokaja w pełni potrzeby żywieniowe dziecka przez pierwsze 6 miesięcy jego życia, a do ukończenia 12 miesiąca życia powinno stanowić znaczną część diety. Dzieciom poniżej 1. roku życia (wg niektórych specjalistów do ukończenia 3. roku życia) nie należy podawać mleka krowiego z uwagi na nieodpowiednią do wieku dziecka zawartość składników odżywczych (białko, tłuszcz, węglowodany, sole mineralne) oraz właściwości alergizujące. Mleko krowie zawiera ponad dwukrotnie więcej białka niż mleko kobiece oraz ponad trzykrotnie więcej wapnia i fosforu. Powoduje to nadmierne obciążenie układu wydalniczego dziecka produktami przemiany białek oraz solami mineralnymi. Niska zawartość laktozy utrudnia wchłanianie wapnia, a niewielka ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) powoduje m. in. niedostateczny przyrost masy ciała, zwiększoną podatność na infekcje, słaby rozwój układu nerwowego, zaburzenia układu wydalniczego.
Zatem drogie mamy: póki wasz maluch nie skończy co najmniej 1. roku życia, bierzcie się do dzieła i uraczcie swoje pociechy ich ulubionym napojem! Na mleko łaciate przyjdzie jeszcze pora!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze