Mleko krowie w diecie dziecka
BEATKA • dawno temuDieta dziecka regulowana jest przez szereg wskazań i zaleceń specjalistów. Mleko krowie w diecie dzieci budzi wiele kontrowersji. Do pierwszego roku życia malucha jego dietę wyznacza schemat żywienia dzieci mlekiem modyfikowanym oraz schemat żywienia dzieci karmionych piersią. Mleko krowie można najwcześniej wprowadzić po skończeniu przez dziecko dwunastu miesięcy, choć specjaliści od żywienia zalecają poczekać do trzeciego roku życia. Właściwości mleka krowiego są niepodważalne. Mleko dostarcza witaminy D, wapnia, zdrowych tłuszczów i białek. Stwierdzono jednak, że mleko może stanowić zagrożenie.
Zalety mleka krowiego
Mleko krowie to cenny dodatek do codziennego jadłospisu dziecka. Dieta niemowlaka powinna być zbilansowana i pełna odżywczych substancji. Mleko krowie jest źródłem odżywczego białka, które jest niezbędne do rozwoju dziecka. Aminokwasy pochodzenia zwierzęcego są łatwiej przyswajalne niż aminokwasy pochodzenia roślinnego. W jednym litrze mleka znajduje się odpowiednia ilość wapnia zdolna całkowicie pokryć dzienne zapotrzebowanie człowieka na ten pierwiastek. W mleku znajduje się też witamina D.
Picie mleka krowiego wpływa na prawidłowy rozwój dziecka, wzmacnia kości (chroni przed krzywicą dzieci) i zęby. Globuliny znajdujące się w mleku wzmacniają odporność organizmu. Mleko dostarcza też do organizmu tłuszcze. Istnieją przecież witaminy A, D, E, K, które są rozpuszczalne w tłuszczach. Zawarty w mleku cukier, laktoza, wpływa na pracę jelit.
Wady mleka krowiego
U dzieci poniżej trzeciego roku życia trudno jest wykluczyć alergię na mleko krowie. Dlatego też specjaliści od żywienia odradzają karmienie dzieci mlekiem poniżej trzeciego roku życia. Alergia na mleko krowie, wbrew przypuszczeniom, nie jest częstym schorzeniem. Dzieci najczęściej cierpią na nietolerancję pokarmową, która nie jest tak groźna, jak alergia. Nietolerancja glukozy powoduje kolki, wzdęcia, biegunki. Nietolerancja jest wynikiem odrzucania przez organizm cukru znajdującego się w mleku, tj. laktozy. Osoby cierpiące na alergię pokarmową nie mogą jeść przetworów mlecznych takich jak śmietana, masło, twarożek, jogurt, kefir. Spożycie któregokolwiek z tych produktów może zaostrzyć objawy choroby. Dzieci cierpiące na nietolerancję glukozy mogą jeść jogurty, kefiry, mleko kwaśne, maślankę. Szkodzi im jedynie słodkie mleko.
W mleku znajdują się tłuszcze nasycone, które mogą doprowadzić do miażdżycy lub nadwagi. Dobre tłuszcze znajdują się zazwyczaj w tłuszczach roślinnych. Mleko krowie ponadto przyczynia się u osób obciążonych genetycznie do rozwoju cukrzycy dziecięcej.
Uczulenie na mleko krowie to alergia na składniki białkowe mleka, to jest na kazeinę, laktoalbuminę, laktoglobulinę. Osoby mające alergię na mleko krowie powinny stosować dietę eliminacyjną. Z ich codziennego jadłospisu powinny zniknąć mleko i przetwory mleczne (ser, twarożek, jogurt). U osób z ciężką postacią uczulenia niedozwolone są nawet śladowe ilości mleka w diecie. Dlatego też osoby te powinny zrezygnować np. z lodów, czekolady, pieczywa zawierającego mleko, płatków zbożowych.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze