Alergia pokarmowa u niemowląt
BEATKA • dawno temuAlergia pokarmowa to częsta przypadłość wykrywana u dzieci, gdyż maluchy nie mają jeszcze w pełni ukształtowanego układu odpornościowego. Alergia jest niewłaściwą odpowiedzią organizmu na konkretne czynniki, które organizm traktuje jako szkodliwe. Alergeny, czyli substancje uczulające, mogą być inne dla każdego malucha. Objawy alergii pokarmowej u niemowląt to: wymioty, biegunka, wysypka, katar. Na alergię zapadają częściej dzieci, których przynajmniej jedno z rodziców chorowało lub choruje na alergię. Jak radzić sobie z alergią pokarmową u niemowląt? Czy można uniknąć alergii pokarmowej?
Rozszerzanie diety alergika
Większość alergii pokarmowych mija u dzieci po 3–5 roku życia. Najmocniejszymi alergenami są: mleko krowie, produkty mleczne, jaja, ryby, cytrusy, banany, truskawki, pomidory, maliny, poziomki, owoce południowe, produkty z glutenem, miód, orzechy. Rozszerzając dietę dziecka, należy powyższe produkty wprowadzać później niż u dzieci zdrowych. Pod lupę należy wziąć również pochodzenie warzyw, gdyż produkty niewiadomego pochodzenia mogą być toksyczne w wyniku zbyt dużego nawożenia. Alergia pokarmowa niekiedy wymusza utrzymywanie specjalnej diety przez całe życie.
Istnieje grupa produktów bezpiecznych, które nie uczulają. Są to: jabłka, porzeczki, dynia, jagody, marchewka, ziemniaki, kalafior, groszek, burak, kalarepa. Jeżeli planujesz urozmaicić dietę dziecka, możesz wprowadzać właśnie te produkty. Rozszerzanie diety alergika odbywa się zwykle później niż wprowadzanie zmian w diecie dziecka zdrowego.
Soki przecierowe można wprowadzić po 5 miesiącu życia, zupki warzywne – po 6 miesiącu życia, produkty bezglutenowe – po 5 miesiącu życia, produkty z glutenem – po 10 miesiącu życia, mięso (indyk, kurczak, królik) – po 8 miesiącu, ryby – po 2 roku życia, żółtko – po 10 miesiącu, białko – po 1 roku życia. Należy pamiętać, by do zupek jarzynowych dodawać trochę oliwy z oliwek. Tłuszcze są potrzebne do rozpuszczania niektórych witamin (A, D, E, K). Poszczególne produkty należy wprowadzać po kolei, nie naraz. Dzięki temu można będzie obserwować reakcje organizmu dziecka na dany produkt.
Leczenie alergii pokarmowej
Alergię pokarmową leczy się przez eliminację z diety czynników szkodliwych. Dzieci karmione piersią są w lepszej sytuacji niż dzieci karmione mlekiem modyfikowanym. W mleku matki znajdują się cenne substancje. W tym wypadku chodzi o immunoglobulinę, która minimalizuje reakcje alergiczne. Organizm malucha do 6 miesiąca życia nie jest w stanie sam wytworzyć pożądanych substancji, dlatego musi je dostawać z mlekiem matki.
Dzieci karmione butelką powinny dostawać mleko modyfikowane oznaczone symbolem HA. Bardzo ważna jest dieta matki karmiącej, gdyż pokarmy spożywane przez kobietę mają wpływ na jej pokarm. W związku z tym, jeżeli dziecko jest bardzo wrażliwe, zmianie musi ulec też dieta matki. Kobieta powinna zrezygnować z tych potraw, które wywołują uczulenie u dziecka. Co więcej, kobieta w ciąży z kolejnym dzieckiem, jeżeli któreś z jej dzieci było uczulone np. na mleko krowie, powinna z niego zrezygnować już około 3 miesiąca ciąży.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze