Plamienie implantacyjne
BEATKA • dawno temuCo to jest plamienie implantacyjne? Plamienie towarzyszy zagnieżdżaniu się zarodka w jamie macicy. Może trwać od kilku godzin do kilku dni. Jeżeli jednak plamienie się przedłuża i towarzyszą mu inne objawy, należy zgłosić się do lekarza. Plamienie w ciąży może być też wywołane infekcjami dróg rodnych. Ginekolog będzie mógł postawić diagnozę i zalecić odpowiednie leczenie.
Implantacja zarodka
Plamienie implantacyjne to plamienie pojawiające we wczesnym stadium ciąży na skutek zagnieżdżenia się zarodka w błonie śluzowej macicy. Nie wszystkie kobiety doświadczają plamienia. Dlatego też nie jest ono uznawane za objaw ciąży. Jeżeli
jednak pojawi się plamienie implantacyjne w ciąży lub krwawienie w ciąży (w jej wczesnej fazie), należy udać się do lekarza. Ginekolog będzie mógł potwierdzić, czy owe plamienie jest faktycznie spowodowane zagnieżdżeniem zarodka. Niekiedy plamienie lub krwawienie może mieć poważne konsekwencje. Lekarz musi więc wykluczyć ryzyko infekcji lub poronienia.
W jaki sposób dochodzi do plamienia implantacyjnego? Komórka jajowa łączy się z plemnikiem w bańce jajowodu. Utworzona w ten sposób zygota przemieszcza się z jajowodu do jamy macicy, a po drodze zaczyna się dzielić. Zygota przemienia się w blastocystę, a ta ulega podziałowi na zewnętrzną i wewnętrzną. Część zewnętrzna z czasem przemieni się w łożysko. Z kolei z części wewnętrznej wytworzy się zarodek, a później płód. Zarodek, zanim się jeszcze zagnieździ, wytwarza różne rodzaje białek, w tym gonadotropinę kosmówkową – hCG. Testy ciążowe potwierdzają istnienie ciąży dzięki wykrywaniu obecności gonadotropiny. Zarodek po 2–3 dniach od zapłodnienia dociera do macicy. A po 6–7 dniach po zapłodnieniu zarodek zagnieżdża się tam i zaczyna się rozwój płodu.
Implantacja zarodka, czyli jego zagnieżdżanie, objawia się przede wszystkim plamieniem implantacyjnym. Niekiedy zarodek w momencie zagnieżdżenia uszkadza naczynie krwionośne, wówczas zamiast plamienia lub niewielkiego brudzenia, pojawia się krwawienie w ciąży. Do plamienia implantacyjnego dochodzi przeważnie mniej więcej w momencie spodziewanej miesiączki. Dlatego też, jeżeli kobieta nie wie, że jest w ciąży, może je pomylić z krwawieniem miesiączkowym. Plamienie implantacyjne jest naturalnym zjawiskiem fizjologicznym. Jeżeli jednak plamienie przedłuża się, a oprócz niego występują inne objawy, należy bezwzględnie skontaktować się z lekarzem.
Przyczyny plamienia w ciąży
Oprócz implantacji zarodka, plamienie może być wywołane infekcją pochwy lub infekcją dróg moczowych. Grzybica i choroby przenoszone drogą płciową wywołują upławy z pochwy, bóle w dolnej części brzucha, świąd oraz nieprzyjemny zapach z pochwy. Możliwe jest, że w trakcie porodu kobiety mogą mieć polipa lub nadżerkę. Jednak z leczeniem tych dolegliwości należy poczekać, aż dziecko się urodzi.
Niekiedy pojawia się krwawienie po stosunku lub w jego trakcie. Podczas ciąży narządy płciowe są bardzo delikatne i łatwo je podrażnić. Pamiętaj, że stosunek płciowy nie przyczynia się do poronienia. Jeżeli zauważyłaś u siebie plamienie w ciąży, wybierz się do lekarza. Specjalista zaleci ci odpowiednie postępowanie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze