Objawy zakochania
DAMIESA • dawno temuChoć nie zdajemy sobie z tego sprawy, to nasze ciało wiele mówi o tym, że osoba, z którą się spotykamy jest obiektem naszych zainteresowań. Jakie są najczęstsze objawy zakochania się? Pora się o tym przekonać, aby wiedzieć, jak właściwie odczytywać i interpretować znaki wysyłane przez partnera, a także jak rozpoznawać ten „błogostan” u siebie. Jak wygląda koktajl hormonów w czasie rozkwitania uczucia miłości? Oto kilka faktów na temat tego miłosnego stanu upojenia. Gotowi zgłębić tajniki werbalnych symptomów zakochania? No to zaczynamy!
Objawy zakochania u mężczyzny
Podczas fascynacji kobietą u panów wydziela się wazopresyna, czyli hormon antydiuretyczny, który powoduje podwyższenie ciśnienia krwi i potęguje uczucie bliskości oraz silnego przywiązania.
Wzmaga on także pocenie się dłoni oraz przyspieszone bicie serca. Inne oznaki zakochania u mężczyzny to także głębokie patrzenie kobiecie w oczy. Oznaką bezgranicznej miłości może być także zazdrość partnera. Takie zachowanie jednak, praktykowane w nadmiarze, może w skuteczny sposób odstraszyć wybrankę serca. Zafascynowany kobietą przedstawiciel płci brzydkiej będzie także adorował swoją wybrankę w każdej chwili komunikując otoczeniu „ona jest moja”. Świadczyć będą o tym gesty spontanicznego obejmowania partnerki, pocałunków czy odgarniania włosów. Stan euforyczny potęguje u mężczyzn wydzielanie się dopaminy, która sprawia, że nasz „samiec” staje się odporny na głód czy uczucie zimna.
Objawy zakochania u kobiety
Wiele mówi się o odczuwaniu tzw. „motylków” w brzuchu. Taki efekt jednak to nic innego jak jedynie skutek wytwarzających się w organizmie zakochanej osoby endorfin, czyli hormonów szczęścia. Zafascynowana mężczyzną kobieta wytwarza także oksytocynę (hormon miłości), czyli substancję, która jest produkowana w czasie orgazmu. Wyzwala ona poczucie bliskości i bardzo silne przywiązanie. Kobieta w stania zakochania idealizuje swojego wybranka serca, dużą wagę przykuwa nawet do najmniejszych drobiazgów, które przypominają jej o ukochanym oraz obsesyjnie o nim rozmyśla. Mówi się zatem często, że patrzy na partnera przez różowe okulary.
Pozostałe oznaki zakochania u kobiety to rozszerzone źrenice,
rumieniec czy niewerbalne oznaki flirtu, takie jak np. pocieranie ust czy przeczesywanie włosów. Wiele też mówi się o efekcie „miękkich kolan”. W stanie zauroczenia zaczyna się wydzielać w zwiększonej ilości fenyloetyloamina, która sprawia, że oczy kobiety zaczynają błyszczeć. Działa ona zatem podobnie jak hormon szczęścia, powoduje uczucie euforii i działa silnie uzależniająco. Warto wiedzieć, że feromony, czyli substancje semiochemiczne wydzielane są przez pot oraz oddech mężczyzny, dzięki czemu kobieta niemal nieomylnie odczytuje sygnały czy jest zainteresowana płcią przeciwną czy nie.
Stan zakochania to jednak jeszcze nie miłość, choć często te pojęcia stosowane są wymiennie, zupełnie jakby miały to samo znaczenie. Fascynacja często idzie w parze z pożądaniem, jest więc to proces zachodzący pod wpływem silnych emocji, często bez racjonalnej analizy wybranka serca.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze