Jak zbić gorączkę u dziecka?
PAULINA WÓJTOWICZ • dawno temuKiedy u dziecka pojawia się gorączka, najczęściej jest ono zgaszone i marudne, nie chce jeść, pić i spać. Choć trudno w to uwierzyć, wysoka temperatura jest dziecku od czasu do czasu potrzebna do wzmacniania układu odpornościowego i zwalczania wirusów. Jednak jeśli maluch czuje się źle, a ty nie chcesz od razu iść do lekarza, wypróbuj kilka sposobów na zbicie gorączki u dziecka.
Krok 1: Zadzwoń po poradę do lekarza
Jeśli czujesz się niepewnie i boisz się działać na własną rękę, zadzwoń do pediatry i opisz dolegliwości malucha. Lekarz doradzi, co robić i przedstawi ci plan działania. Konsultacja jest konieczna, gdy gorączka u dziecka jest wysoka. Jeżeli dodatkowo pojawiają się trudności w oddychaniu, brak snu, wrażenie sztywności ciała, wybierz się z nim do lekarza.
Krok 2: Przebierz dziecko
Ubierz je w lżejsze ubranie i zabierz dodatkowe koce – być może dziecko jest po prostu przegrzane.
Krok 3: Podawaj płyny
Pój dziecko jak najczęściej, najlepiej przygotowaną wodą.
Krok 4: Sięgnij po lek przeciwgorączkowy
Pamiętaj, by przed podaniem dokładnie przeczytać ulotkę i aplikować lek zgodnie z zaleceniami. Jeśli środek nie zadziała, nie zwiększaj dawki i nie podawaj kolejnego leku, a skonsultuj się z pediatrą.
Krok 5: Zrób dziecku kąpiel
Kąp dzieckow letniej wodzie nie dłużej niż przez 10 minut. Jeśli gorączka się utrzymuje, powtarzaj je.
Krok 6: Rób okłady
Wymocz ręcznik w chłodnej wodzie, wyciśnij i przyłóż go do czoła dziecka. Powtarzaj czynność co 5 minut.
Krok 7: Daj dziecku odpocząć
Niech ma chwilę tylko dla siebie. Nie angażuj go w żadną aktywność, która wymaga energii.
Krok 8: Wycisz dom
Poproś pozostałych domowników, by zachowywali się nieco ciszej, aby dziecko miało spokój. Jeśli zza drzwi dobiegają donośne głosy, śmiechy i krzyki, nie sposób odpocząć i nabrać sił.
Krok 9: Idź do lekarza
Jeśli po wykorzystaniu wszystkich wskazówek, wysoka temperatura nadal się utrzymuje, wybierz się z dzieckiem do przychodni.
Rady
- Jeśli gorączka u dziecka utrzymuje się przez 48 godzin, bezzwłocznie udajcie się do lekarza. U niemowlaków poniżej 6. miesiąca życia interweniuj już po 24 godzinach.
- Zawsze skonsultuj z lekarzem podanie dziecku leków, dotyczy to zwłaszcza niemowląt, które nie ukończyły jeszcze 3. miesiąca życia.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze