Dokładnie 146 lat temu w Dearborn w stanie Michigan urodził się Henry Ford. Ford nie tylko założył jeden z największych koncernów samochodowych, ale również stworzył trzyzmianowy dzień pracy i wprowadził ruchomą taśmę produkcyjną, co zrewolucjonizowało produkcję aut.
W 1908 roku Ford wprowadził legendarny Model T – tanie auto, które dzięki masowej produkcji osiągalne było dla przeciętnego robotnika. Samochód ten był bardzo łatwy w obsłudze, a co najważniejsze, łatwy i tani również w naprawie. Co ciekawe, już w 1918 roku połowę wszystkich aut w USA stanowiły Fordy T.
Henry Ford był twórcą systemu pracy zwanego fordyzmem (Fordism). Polega on na tym, że niewykwalifikowany robotnik pracując przy taśmie produkcyjnej wykonuje cały czas tę samą prostą czynność. Dzięki temu produkt, w tym przypadku auto, może być wytwarzany szybciej i na masową skalę.
W 1914 roku Ford wdrożył program „5 dolarów za każdy dzień pracy”. Spowodowało to niemal dwukrotne zwiększenie ówczesnej dziennej stawki minimalnej, wynoszącej 2,34 dolara. Z tego powodu był ostro krytykowany przez przemysłowców i bankierów z Wall Street. Udowodnił jednak, że dobrze opłacony pracownik jest bardziej wydajny, co jest korzystne dla firmy. Kilka lat później wprowadził 6-dniowy system pracy po 8 godzin dziennie, a w 1926 roku zamienił go na 5-dniowy tydzień pracy.
W 2008 roku, po 105 latach od założenia, firma Ford Motor Company zatrudniała około 213 000 pracowników w 90 fabrykach na całym świecie. Jednak, jak wiele innych korporacji nie tylko z branży motoryzacyjnej, Fordowi nie udało się uniknąć kryzysu. W styczniu 2009 roku spółka Ford Motor Company ogłosiła stratę niemal 15 miliardów dolarów poniesioną w 2008 roku. Był to najgorszy rok dla firmy od czasu jej powstania. Ze względu na ogólnoświatową recesję spółka była zmuszona sprzedać swoje zagraniczne marki, m.in. brytyjskiego Jaguara, Daimlera i Land Rovera. Wciąż jednak w posiadaniu pozostają akcje m.in. szwedzkiej marki Volvo i amerykańskiego Lincolna.
Na koniec jeszcze słowa Henry’ego Forda, które warto zapamiętać:
• Whether you think you can, or think you can’t, you’re usually right.
• Quality means doing it right when no one is looking.
• It is not the employer who pays the wages. Employers only handle the money. It is the customer who pays the wages.
• Life is a series of experiences, each of which makes us bigger, even though it is hard to realize this. For the world was built to develop character, and we must learn that the setbacks and grieves which we endure help us in our marching onward.
• If there is any one secret of success, it lies in the ability to get the other person's point of view and see things from that person's angle as well as from your own.
• I cannot discover that anyone knows enough to say definitely what is and what is not possible.Słowniczek:
- whether – bez względu czy
- quality – jakość
- employer – pracodawca
- wages – zarobki
- handle – zarządzać
- customer – klient
- setbacks and grieves – niepowodzenia i zmartwienia
- endure – przetrwać, znosić
- march onward – maszerować naprzód
- lie in– leżeć w
- ability – zdolność
- point of view – punkt widzenia
- angle – kąt, punkt widzenia
- definitely – zdecydowanie, z pewnością
Źródła:
- [url=http://thinkexist.com/quotes/henry_ford/ ]ThinkExist.com[/url]
— Wikipedia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze