Wysypki u dzieci
BEATKA • dawno temuSkóra dziecka jest podatna na różne dolegliwości. Pojawiające się na niej grudki, krostki i wypryski świadczą o różnych chorobach skóry. Przyczyny wysypki u dzieci nie zawsze oznaczają poważną chorobę. Niekiedy jest to defekt dermatologiczny. Jeżeli wypryski u dzieci mają podłoże alergologiczne lub zakaźne, należy zgłosić się z maluchem do lekarza.
Choroby wirusowe zakaźne
- Różyczka
Różyczka u dzieci należy do wirusowych chorób zakaźnych. Objawy różyczki to niewielkie i luźno rozsypane plamki na skórze. Wypryski mają kolor bladego różu. Pierwsze zmiany skórne u dzieci pojawiają się za uszami, a następnie rozlewają się po tułowiu. Razem z wypryskami dziecku może dokuczać niewysoka gorączka i może wystąpić powiększenie węzłów chłonnych. Jeśli wysypka na skórze dziecka zniknie bez śladu po kilku dniach, można być spokojnym. Jeżeli jednak dziecko nie ma jeszcze roku, a objawy są nasilone i nie ustępują po czterech dniach, należy skonsultować się z lekarzem.
- Gorączka trzydniowa
Zapadają na nią dzieci do drugiego roku życia. Na tułowiu, rękach i nogach malucha pojawiają się czerwone plamki. Charakterystyczny jest ich kształt – są dość płaskie. Wcześniej, przed wystąpieniem wysypki, maluch ma gorączkę. Wypryski pojawiają się, gdy gorączka już spada. W trakcie choroby należy podawać dziecku dużo płynów.
- Szkarlatyna
Inna nazwa szkarlatyny u dzieci to płonica. Należy do ostrych bakteryjnych chorób zakaźnych. Czerwone wypryski tworzą na skórze dziecka grupy, znajdujące się na całym ciele. Przed wystąpieniem zmian skórnych u dziecka występuje gorączka. Dodatkowo pojawia się ból brzucha i gardła. Choroba jest leczona antybiotykami.
- Odra
Na odrę chorują zazwyczaj dzieci od 6 do 12 miesiąca życia. Objawy odry to: bardzo czerwone plamki, katar, kaszel, światłowstręt, zapalenie spojówek, podwyższona temperatura. Wypryski powodowane przez odrę są bardzo swędzące. Warto smarować je emulsją z tlenkiem cynku.
Choroby na tle alergicznym
- Alergia i pokrzywka
Wypryski alergiczne spowodowane są uczuleniem na niektóre pokarmy, roztocza, sierść zwierząt, pyłki roślin. Alergia pokarmowa i alergia wziewna zaliczane są do chorób społecznych, dlatego też maluchy dość często na nie zapadają. Zmiany alergiczne mogą być sprowokowane substancjami znajdującymi się w proszkach do prania lub dziecięcych kosmetykach. Wypryski alergiczne lokalizują się na całym ciele lub w miejscach, które miały styczność z alergenem. Razem z pokrzywką u dzieci występują: gorsze samopoczucie, ból brzucha, katar, kaszel, duszność, kolka, wymioty. Wypryski złagodzi maść na świąd i leki antyhistaminowe. Nie wolno podawać dziecku leków nieprzepisanych mu przez lekarza.
- Świerzb
Świerzb u dzieci bywa powodowany przez roztocza (głównie świerzbowca drążącego). Wypryski świerzbowe to grudki i pęcherzyki napełnione płynem. Na skórze dziecka pojawiają się też kilkumilimetrowe wybrzuszenia mające szary kolor. Zmiany te są wywołane przez świerzbowca. Świerzb pojawia się na rękach i nadgarstkach, także w zgięciach nadgarstków, pod pachami, na łokciach, podeszwach stóp, głowie i szyi. Po wystąpieniu pierwszych objawów świerzbu należy jak najszybciej udać się z dzieckiem do lekarza.
- Atopowe zapalenie skóry
Atopowe zapalenie skóry ma podłoże alergiczne. Na skórze niemowląt pojawia się rumień, a na nim grudki. Objawy atopowego zapalenia skóry lokalizują się na policzkach dziecka, a później rozprzestrzeniają się dalej. Zagrożone są też miejsca w zgięciach łokci i pod kolanami. Świąd nie jest jedynym objawem atopowego zapalenia. Skóra dziecka staje się sucha i się łuszczy. W wypadku silnego swędzenia i rozległej wysypki należy udać się do lekarza.
- Pieluszkowe zapalenie skóry
Przyczyną tej choroby są odparzenia u dzieci powodowane np. rzadką zmianą pieluchy. Jeśli skóra dziecka jest narażona na długi kontakt z moczem i kałem, pojawiają się na niej zmiany rumieniowe. Skóra niemowlaka jest zaczerwieniona i pokryta krostkami. Maluchowi może dokuczać też gorączka i ból. Dbałość o skórę dziecka wymaga odpowiedniego natłuszczania miejsc zmienionych chorobowo i wietrzenia. Nieodpowiednia pielęgnacja może zaostrzyć stan skóry malucha. Kiedy więc z nadżerek wypływa ropa, a zaczerwienienie obejmuje całe pośladki, należy udać się do lekarza.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze