Poznaj powszechne problemy skórne dzieci
12. Co to jest?
Masz problem z wysypką, obrzękiem czy guzkiem na skórze dziecka? Choroby, alergie, gorąco czy zimno mogą być przyczyną zmian skórnych dziecka. Większość z nich nie stanowi zagrożenia, a ich leczenie jest proste. Sprawdź, jak rozpoznać te najpowszechniejsze i oczywiście skonsultuj się z lekarzem, aby się upewnić, że dziecko otrzyma właściwe leczenie.
11. Grzybica skóry
Grzybicą skóry można zarazić się w kontakcie z inną zarażoną powierzchnią na skórze człowieka lub zwierzęcia, np. na basenie, dzieląc się ręcznikiem lub sprzętem sportowym. Grzybica wygląda jak okrągła, zaczerwieniona, łuszcząca się łatka lub wybrzuszenie. Lekarz przepisze odpowiednią maść przeciwgrzybiczą.
10. Rumień zakaźny
Ta zakaźna, ale przeważnie łagodna choroba mija w przeciągu kilku tygodni. Początek choroby zbliżony jest do grypy, po czym następuje wysypka i zaczerwienienie twarzy. Przenoszona jest droga kropelkową i jest najbardziej zaraźliwa na tydzień przed pojawieniem się wysypki. Rumień leczy się odpoczynkiem, piciem płynów i środkami przeciwbólowymi (nie podawaj jednak aspiryny dziecku). Jeśli twoje dziecko zachorowało, a ty jesteś w ciąży, skonsultuj się z lekarzem.
9. Liszaj
Liszaj powodowany jest przez bakterie i tworzy na skórze czerwone rany i pęcherzyki. Te z kolei pękają, ropieją i pojawia się na nich żółtawo-brązowy strupek. Rany te mogą pojawiać się na całym ciele, ale najczęściej występują w okolicy ust i nosa. Liszaj może być przenoszony w wyniku kontaktu lub dzieląc się zabawkami i ręcznikiem. Drapanie może przenosić chorobę na nowe części skóry. Leczy się go maścią z antybiotykiem lub tabletkami.
8. Kurzajki
Wirus powoduje te nieszkodliwe, bezbolesne brodawki. Kurzajki z łatwością przenoszą się z osoby na osobę, można się także zarazić, dotykając przedmiotów używanych przez osobę z wirusem. Najczęściej występują na dłoniach i palcach. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się kurzajek, powiedz dziecku, aby nie drapało ich i nie gryzło paznokci. Można obwiązać je bandażem. Większość kurzajek znika samoistnie.
7. Potówki
Potówki wyglądają jak małe czerwone lub różowe krostki. Przeważnie pojawiają się na głowie, karku i ramionach dzieci. Wysypka pojawia się w wyniku za ciepłego ubrania dziecka lub upału. Ubieraj dziecko tylko w jedną dodatkową warstwę niż ty masz na sobie.
6. Zapalenie skóry
Niekiedy skóra dziecka reaguje po dotykaniu jedzenia, mydła lub roślin takich jak dąb czy bluszcz. Wysypka pojawia się około 48 godzin po kontakcie czynnika wywołującego ze skórą. W łagodnych przypadkach jest to zaczerwienienie lub wysypka z małych czerwonych krostek. W poważniejszych pojawia się opuchlizna i większe pęcherzyki. Zapalenie skóry przechodzi po 1-2 tygodniach.
5. Choroba dłoni, stóp i jamy ustnej
Choroba zakaźna charakteryzująca się wystąpieniem wysypki grudkowej lub pęcherzowej na dłoniach, stopach i błonach śluzowych jamy ustnej rozprzestrzenia się drogą kropelkową i poprzez zużyte pieluchy, więc często myj ręce. Choroba nie jest poważna i mija po tygodniu.
4. Pokrzywka
Wiele czynników może spowodować ten swędzący obrzęk. Leki, np. aspiryna (której dzieci nie powinny brać) i penicylina, mogą być przyczyną pokrzywki. Pokarmy wywołujące tę chorobę to m.in.: jajka, orzechy, skorupiaki i substancje pomocnicze czy konserwujące. Obrzęk może pojawić się gdziekolwiek na ciele i trwać jedynie kilka minut lub kilka dni. Czasami pomagają leki antyhistaminowe. Uważaj na pokrzywkę, jeśli towarzyszą jej problemy z oddychaniem lub opuchlizna twarzy – jeśli objawy nie miną, skonsultuj się z lekarzem.
3. Egzema
Dzieci podatne na egzemę mogą mieć alergię lub astmę. Przyczyna nie jest jasna, ale dzieci te mają wrażliwy układ odpornościowy. Egzema objawia się jako bardzo swędząca wysypka z wysuszoną skórą. Atopowe zapalenie skóry jest najbardziej powszechnym rodzajem egzemy.
2. Szkarlatyna
Szkarlatyna to paciorkowcowe zapalenie gardła połączone z wysypką. Objawia się:
1. Różyczka
Różyczka to łagodna choroba, na którą chorują przeważnie dzieci w wieku od pół roku do 2 lat. Rzadko zdarza się po 4 roku życia. Zaczyna się przeziębieniem, po czym następuje kilka dni wysokiej gorączki. Gorączka nagle się kończy, a następnie można zauważyć wysypkę z małych różowych krostek na klatce piersiowej i plecach, a następnie dłoniach i stopach.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze