Pieluszkowe zapalenie skóry
MARGERITA • dawno temuSkóra niemowlaka jest bardzo delikatna. Bardzo często pod pieluszką dochodzi do podrażnienia pośladków. Pojawiają się krostki oraz zaczerwienienie. Takie objawy mogą wskazywać na odparzenie lub pieluszkowe zapalenie skóry. Zatem bardzo ważna jest właściwa pielęgnacja skóry niemowląt, ponieważ takie dolegliwości mogą dotknąć każdego malca. Zastanawiasz się dlaczego dochodzi do takich sytuacji, pomimo odpowiedniej troski i pielęgnacji bobasa? Przeczytaj i poznaj przyczyny pieluszkowego zapalenia skóry.
Co powoduje pieluszkowe zapalenie skóry?
Pieluszkowe zapalenie skóry dotyka niemowlaki stosunkowo częściej niż przeziębienie lub katar. Dzieje się tak dlatego, że skóra niemowlaka nie posiada odpowiedniej warstwy lipidowej, przez co nie jest zabezpieczana przed podrażnieniami. Według pediatrów odparzenia pupy u niemowląt najczęściej są powodowane nieprawidłowym oczyszczaniem skóry maluszka. Zbyt rzadkie zmienianie pieluszki, powoduje długi kontakt z drażniącymi substancjami zawartymi w kupce i siusiu, a to powoduje problemy skórne u niemowląt. Czasami winowajcami są same pieluszki, ponieważ źle dobrane powodują otarcia w wyniku kontaktu skóry niemowlaka z materiałem. Odparzenia skóry częściej występują w okresie letnim. Upały powodują, że skóra pod pieluszką jest stale wilgotna, co sprzyja odparzeniom i pojawieniu się wysypki u dzieci.
Leczenie pieluszkowego zapalenia skóry
Odparzenie i pieluszkowe zapalenie skóry często jest powiązane. Pierwszy niepokojący objaw zazwyczaj stanowi zaczerwienienie skóry w okolicy pupy i cewki moczowej. Taki wygląd skóry dziecka powinien stanowić wyraźny sygnał dla rodziców, że zaczyna dziać się coś niepokojącego i może prowadzić do oparzenia. W tej sytuacji pupka niemowlaka wymaga dodatkowej pielęgnacji. Należy ją dokładnie myć i smarować specjalnym kremem. Niewątpliwie ważne, aby często i regularnie zmieniać pieluszkę. Jeśli jednak dopuści się do niedopatrzenia i dziecko nie będzie miało wystarczająco często zmienianej pieluszki może dojść do poważnego odparzenia. Na skórze pojawia się wtedy mocno czerwony rumień, a nawet wypryski i drobne krosteczki. W tej sytuacji, aby dodatkowo nie podrażniać skóry, należy ją myć samą wodą, bez detergentów. Bardzo pomocne jest również wietrzenie, dlatego należy jak najczęściej zdejmować pieluszkę i pozwalać dziecku leżeć z gołą pupą. Przed każdym nałożeniem pieluszki należy zastosować maść na odparzenia u niemowląt.
Czasem, pomimo odpowiedniej pielęgnacji, dolegliwości mogą przybierać na sile. Wtedy całe pośladki pokrywają się czerwonym kolorem, pojawiają się wypryski a skóra jest gorąca w dotyku. W takiej sytuacji wizyta u pediatry jest konieczna, ponieważ to ostre pieluszkowe zapalenie skóry. Dziecko odczuwa ból, który można porównać z silnym poparzeniem słonecznym. Lekarz pediatra, w celu złagodzenia bólu i wyleczenia dolegliwości, przepisuje maść z antybiotykiem.
Zapobieganie pieluszkowemu zapaleniu skóry
Powszechnie wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego aby uchronić swoje dziecko przed pieluszkowym zapaleniem skóry należy regularnie zmieniać pieluszki, najlepiej co dwie godziny, a już obowiązkowo po kupce lub siku. Przed zmianą każdej pieluszki należy dokładnie oczyścić pupę, stosować kremy przeciw oparzeniom i pozwolić poleżeć dziecku bez pieluchy. Dziecko musi być kąpane każdego dnia, a następnie stosowana oliwka lub balsam dla niemowląt.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze