Czy warto kupić chodzik dla dziecka? Jego wady i wpływ na rozwój dziecka
JOANNA KOBYLAŃSKA • dawno temuChodzik dla dziecka budzi bardzo wiele kontrowersji. Z jednej strony jego zwolennicy twierdzą, że chodzik pomaga dziecku utrzymać równowagę, a przeciwnicy uważają z kolei, że jest on niezwykle niebezpieczny. Wiele wskazuje na to, że chodzik dla dziecka rzeczywiście nie pomaga w nauce chodzenia, ale może zaszkodzić! Dlatego też, nim zdecydujesz się na kupno tego akcesorium, poważnie się zastanów czy rzeczywiście chodzik dla dziecka jest niezbędny.
Zazwyczaj chodzik dla dziecka traktowany jest jako przykład zabawki. Producenci zapewniają, że tego typu produkty pozwalają maluchowi w nauce chodzenia. Obecnie można znaleźć wiele wariantów chodzika dla dziecka, które są w różnych kształtach i formach. Choć kuszą oryginalnym, stabilnym i lekkim wykończeniem, to w rzeczywistości bardziej zaszkodzą niż pomogą. Przekonaj się sama, czy warto kupić chodzikiem dla dziecka.
Chodzik dla dziecka i nauka chodzenia
Nauka chodzenia u dziecka to żmudny i dosyć długi proces. Około 4 lub 5 miesiąca życia maluch zaczyna prostować nóżki, gdy dotyka podłoża. Po kilku miesiącach, zazwyczaj przed 1. rokiem życia, dziecko zaczyna przesuwać się wzdłuż mebli i podtrzymuje się przy ścianie lub innych stabilnych przedmiotach. Niektórzy uważają, że można przyspieszyć proces nauki chodzenia i dlatego też decydują się na zakup chodzika dla dziecka. Niestety są oni w błędzie, ponieważ każdy maluch ma własny rytm i czasami więcej czasu zajmuje mu złapanie równowagi. Choć rzeczywiście dzieci lubią korzystać z chodzików, to okazują się one bardzo złym gadżetem. Przede wszystkim chodzik dla dziecka obciąża w nieprawidłowy sposób stopy, nogi oraz miednicę. Dodatkowo niewłaściwie "uczy" utrzymywania ciała i przenoszenia jego ciężaru.
Chodzik dla dzieci i jego główne wady
Oprócz wspomnianych wyżej niekorzystnych skutków korzystania z chodzika dla dziecka, istnieje szereg innych, jeszcze groźniejszych wad. Należy pamiętać, że mimo zmiany konstrukcji chodzika, to i tak nadal jest on niebezpieczny dla każdego dziecka, ponieważ opóźnia wykształcanie odpowiednich zdolności motorycznych. Do głównych wad chodzika dla dziecka należą:
- maluch odpychając się od podłoża palcami oraz wewnętrzną stroną stopy, w przyszłości może borykać się z problemami z łukiem poprzecznym i podłużnym stopy;
- dziecko w chodziku ma niestety źle ustawione biodra – nie są odpowiednio obciążone, a to z kolei powoduje, że ich praca zostaje utrudniona. W związku z tym im dłużej dziecko korzysta z chodzika, tym większa szansa na to, że w przyszłości będzie odczuwać skutki uboczne;
- zdarzają się wypadki z chodzikiem dla dziecka – maluch może potykać, przewrócić, a nawet ciężko uderzyć;
- jeśli dziecko uczy się chodzenia w chodziku, na pewno będzie mieć poważne problemy z percepcją własnego ciała oraz przestrzeni, ponieważ nie potrafi ocenić odległości i ewentualnego zagrożenia;
- chodzik nie jest przeznaczony dla dziecka, które nie potrafi jeszcze samodzielnie siedzieć.
Alternatywa chodzika dla dziecka
Zdecydowanie lepszą alternatywą klasycznego chodzika dla dziecka jest tzw. chodzik pchacz. To zabawka na kółkach, którą maluch popycha przed sobą, a najlepsze w nim jest to, że dziecko korzysta z niego z własnej woli (nie jest do niego wkładane). Chodzik pchacz dla dziecka świetnie się sprawdzi, ponieważ malec sięga po niego wtedy, gdy czuje się gotowy. W trakcie użytkowania tego rodzaju chodzika, dziecko napina mięśnie i utrzymuje równowagę. Chodzik pchacz dla dziecka wymaga obecności rodziców, ponieważ nie ma on zabezpieczeń przed upadkiem – maluch uczy się prawidłowo upadać i samodzielnie podnosić.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze