Jak zadbać o stawy biodrowe dziecka?
OLGA CHOJNACKA • dawno temuProblemy ze stawami biodrowymi pojawiają się u sześciorga noworodków na sto. Zbyt płytka panewka w jednym czy w obydwu stawach albo słabo zaokrąglona głowa kości udowej powoduje niedopasowanie do siebie panewki i głowy kości udowej. Wtedy mamy do czynienia z dysplazją. Kiedy należy zachować czujność, aby zapewnić dziecku prawidłowy rozwój fizyczny?
Na kłopoty ze stawami biodrowymi najbardziej narażone są dziewczynki,których problem ten dotyka sześć razy częściej niż chłopców. Jestto wynik hormonu giętkości, który rozluźnia stawy ciężarnej kobietyprzed porodem, jednocześnie wpływając na większą elastyczność iniestabilność stawów mającej przyjść na świat dziewczynki. W grupieryzyka znajdują się także dzieci ułożone w macicy miednicowo.Decydujące znaczenie mają też czynniki genetyczne. Jeżeli rodzicebądź rodzeństwo mającego się urodzić dziecka mieli dysplazję, toono także może się z nią zmagać. Ze względu na ciasnotę w brzuchumamy spodziewającej się bliźniąt czy trojaczków kłopoty ze stawamibiodrowymi mogą ujawnić się także w tym przypadku.
Zaraz po porodzie noworodki badane są przez ortopedę, aby wykluczyćewentualną wadę. Badaniu lekarskiemu podlega ocena symetrii fałd podpośladkami oraz długość ud. Ważne jest także, aby dzieckosymetrycznie przekładało na boki nóżki. Jeżeli lekarz zauważy coś niepokojącego, zleca wykonanie badania USG stawów biodrowych. Kolejnewizyty u ortopedy odbywają się zawsze między szóstym a ósmym tygodniemoraz w szóstym i dziewiątym miesiącu życia, nawet gdy wcześniej niczłego się nie działo.
W przypadku dysplazji ortopeda zwykle zaleca układanie maluszka nabrzuchu. Czasami, chociaż coraz rzadziej, stosowane jest tzw. „szerokiepieluchowanie”, czyli zakładanie pieluchy tetrowej w taki sposób, abynóżki dziecka w stawach biodrowych zgięte były pod kątem prostym irozłożone na boki.
Lekarz decyduje w niektórych sytuacjach o założeniu specjalnego aparatu,który niestety sprawia, że dziecku jest w nim niewygodnie. Pozaograniczeniem swobody ruchów może on również powodować otarcia,dlatego najlepiej smarować najbardziej narażone miejsca kremem.
Rozpoznanie dysplazji zaraz po urodzeniu dziecka i podjęcie leczeniaprzynosi szybkie (najprawdopodobniej dwa, trzy miesiące) efekty. Jeżelistało się to później, może wiązać się z pobytem w szpitalu a nawetoperacją.
Bez względu na to, czy twoje dziecko ma dysplazję czy nie, stosuj się donastępujących rad:
nie ciągnij dziecka za stopy do góry, gdy zmieniasz mu pieluchę,zgięte i rozłożone na boki nóżki pozostaw w ten sposób i nie prostujich,nie stawiaj maluszka na nogi, aby musiało prostować nóżki,zapewnij dziecku możliwość machania nóżkami, dlatego nie zawijaj gościśle na boki,nie przyspieszaj nauki chodzenia,noś dziecko, aby miało nogi okrakiem na twoim biodrze,nie zakładaj dziecku ścisłych śpioszków, z których za chwilęwyrośnie,kładź dziecko często na brzuchu,w pierwszych trzech miesiącach życia maluszka zrezygnuj z układania gona boku,nie kupuj dziecku chodzika.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze