Zadbaj o zęby dziecka
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuPróchnica u dziecka może stać się przyczyną zakażeń i wielu innych komplikacji zdrowotnych. Dlatego też warto zwrócić szczególną uwagę na zdrowie jamy ustnej najmłodszych pociech, które nie posiadają jeszcze w pełni rozwiniętego układu odpornościowego. Dowiedz się, jak zapobiegać rozwojowi próchnicy u dziecka.
Bardzo ważnym elementem profilaktyki próchnicy jest karmienie piersią przez co najmniej 6 pierwszych miesięcy życia malucha – podkreśla dr n. med. Iwona Ostrowska-Różańska, zastępca dyrektora medycznego ds. stomatologii w Centrum Medycznym ENEL-MED. Zawarte w mleku matki składniki odżywcze wchłaniają się do organizmu dziecka lepiej niż te, pochodzące z mleka modyfikowanego, a do tego poprzez stymulację odruchu ssania, karmienie piersią gwarantuje właściwy rozwój narządu żucia niemowlęcia. Jeżeli karmisz butelką, unikaj usypiania dziecka słodkimi napojami, takimi jak soki czy niektóre kaszki. Zapobiegniesz w ten sposób rozwojowi tzw. próchnicy butelkowej.
W przypadku dziecka, którego nie karmisz już butelką, zwróć szczególną uwagę na skład wybieranych produktów spożywczych – unikaj pożywienia dosłodzonego oraz o lepkiej konsystencji. Uważaj także na przekąski podawane maluchowi przed snem. Po spożyciu „zakazanego” produktu dokładnie wypłucz jego jamę ustną i umyj zęby. Spragnionemu dziecku przed snem podawaj jedynie niegazowaną wodę mineralną. Jak podkreśla specjalistka, ważne jest, aby dziecko jak najszybciej nauczyło się jeść łyżeczką i pić z kubka. Spożywanie twardych pokarmów pozwoli mu uchronić się przed wadami zgryzu, a poprzez wzmożoną produkcję śliny – także przed próchnicą.
Nie zapominaj o wizytach u stomatologa – pierwsza powinna mieć miejsce po pojawieniu się pierwszych zębów, a u starszych dzieci regularnie co 3–4 miesiące. Wcześniej sama powinnaś zadbać o higienę jamy ustnej malucha, przemywając jego dziąsła co najmniej 2 razy dziennie i po nocnym karmieniu przy pomocy wyjałowionej gazy nasączonej letnią przegotowaną wodą lub naparem z rumianku. Pierwsze zęby czyścić należy samą wodą i specjalną, miękką szczoteczką, a dziąsła i język gazikiem. Po pojawieniu się pierwszych zębów bocznych konieczne jest użycie tradycyjnej szczoteczki do zębów.
*Źródło infografiki: materiały prasowe
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze