Nietolerancja laktozy u dzieci
BEATKA • dawno temuNietolerancja laktozy nie jest tym samym, co alergia pokarmowa. O ile pierwsza dolegliwość wiąże się z układem trawiennym, o tyle druga wynika z układu immunologicznego. Na nietolerancję laktozy nie ma lekarstwa. Konieczne jest zachowanie odpowiedniej diety dziecka, która pomoże maluchowi pozbyć się objawów choroby i żyć w miarę normalnie. Niestety, wykluczenie z codziennego jadłospisu produktów mlecznych i z dodatkiem mleka nie jest takie łatwe.
Nietolerancja laktozy a alergia na mleko
Nietolerancja laktozy to częsta dolegliwość u dzieci. Jej przyczyną jest zmniejszenie aktywności enzymu, który odpowiada za trawienie laktozy (dwucukru znajdującego się w mleku i przetworach mlecznych). Objawy nietolerancji laktozy to przeważnie: ból brzucha, wzdęcia u dziecka, luźna kupka dziecka, biegunka, gazy, nudności. Dolegliwość ujawnia się zazwyczaj u maluchów, które skończyły 5 lat. Nietolerancja laktozy ma podłoże genetyczne. Enzym trawiący laktozę to laktaza. Zbyt mała aktywność laktazy nazywana jest hipolaktazją.
Dolegliwość nietolerancji laktozy bywa mylona z alergią na mleko. Odpowiedzialność za to ponoszą podobne objawy obu schorzeń. Niemniej jednak, nietolerancja laktozy wywołuje problemy związane z układem trawiennym, tymczasem alergia pokarmowa to problem natury immunologicznej. Objawy nietolerancji laktozy ujawniają się przeważnie do dwóch godzin po zjedzeniu produktu z laktozą. Żeby przekonać się, czy dziecku dokucza nietolerancja, warto na dwa tygodnie odstawić produkty mleczne, a po tym czasie ponownie je wprowadzić. Jeżeli objawy powrócą, prawdopodobnie maluch cierpi na nietolerancję laktozy.
Jeżeli rodzice mają podejrzenie, że ich dziecko nie toleruje laktozy, powinni udać się z maluchem do lekarza. W celu ustalenia diagnozy konieczne będzie przeprowadzenie dodatkowych badań. Najczęściej wykonywany jest test mierzący poziom hydrogenu w oddechu człowieka po połknięciu roztworu laktozy. U osoby zdrowej poziom będzie niewielki. Dodatkowe badania polegają na zbadaniu próbki z jelit, którą pozyskuje się za pomocą endoskopii.
Leczenie nietolerancji laktozy
Żeby poprawić jakość życia dziecka, konieczne jest wprowadzenie specjalnej diety. Dieta bezlaktozowa polega na całkowitym zakazie spożywania produktów zawierających laktozę. Z jadłospisu należy więc wykluczyć:
- świeże mleko,
- maślankę,
- słodką śmietanę,
- bitą śmietanę,
- kremy na bazie mleka,
- kremy na bazie śmietany,
- lody,
- torty,
- czekoladę,
- budyń,
- ptasie mleczko,
- majonez,
- naleśniki,
- suchary, herbatniki i ciasteczka maślane.
Należy również uważać na otoczkę niektórych leków, syropy i inne produkty, które zawierają mleko w proszku. Mogą one zawierać laktozę.
Nabiał to główny dostarczyciel wapnia do organizmu. Dlatego też trzeba pamiętać o tym, by uzupełniać poziom tego pierwiastka. Zazwyczaj dzieci z nietolerancją laktozy mogą pić kwaśne mleko, kefiry i jogurty. W tych produktach znajdują się żywe kultury bakterii, które wytwarzają laktazę (enzym trawiący laktozę) i ułatwiają trawienie tych produktów mlecznych. Warto pamiętać, że duże ilości wapnia znajdują się też w rybach, warzywach strączkowych, orzechach, migdałach, żółtkach jaj.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze