Skaza białkowa
PATRYCJA • dawno temuSkaza białkowa to nie tylko alergia na białko mleka krowiego. Objawy skazy białkowej (wysypka u niemowląt, biegunka i bóle brzucha) mogą pojawić się jako reakcja alergiczna zarówno na mleko, produkty mleczne, jak i mięso wołowe i cielęce. Co więcej, alergia pokarmowa u niemowląt rozwija się, gdy dieta matki karmiącej piersią zawiera alergeny pokarmowe, takie jak np: jaja kurze, kakao czy cytrusy.
Objawy skazy białkowej
Skaza białkowa występuje najczęściej u dzieci poniżej 2-ego roku życia i przybiera postać wysypki. Dzieci należące do grupy ryzyka to wcześniaki oraz maluszki obciążone genetycznie, tzn. jedno z rodziców ma alergię. Wówczas prawdopodobieństwo wystąpienia alergii u dziecka wzrasta do 60%.
Charakterystycznym objawem skazy białkowej są czerwone krostki pojawiające się na twarzy maluszka, szyi, rączkach, a niekiedy i na nóżkach. Liczne krostki zlewają się w czerwone plamki. Alergii towarzyszyć może biegunka oraz ulewanie. Dziecko boli brzuszek, dlatego zanosi się gromkim płaczem. Nieleczona przechodzi w atopowe zapalenie skóry. Wówczas infekcja rozprzestrzenia się na pozostałe obszary skóry, a także może doprowadzić do zapalenia ucha oraz chorób układu moczowego.
Jeśli nie jesteś pewna, co dolega maluszkowi oraz masz wątpliwości co do właściwego postępowania w przypadku wysypki, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.
Skaza białkowa a karmienie piersią
Jeszcze do niedawna w czasie laktacji zalecano matkom picie dużych ilości mleka, ze względu na zawartość wapnia. Obecnie, ze względu na wysokie ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej na białko mleka krowiego u niemowląt, odradza się picie więcej niż 1 szklankę mleka krowiego dziennie. Cennym źródłem wapnia są również inne produkty nabiałowe, takie jak sery, jogurty i kefiry. Warto sięgać również po zielone warzywa i kasze.
Dieta w czasie laktacji powinna zawierać co najmniej 1,5 litra płynów dziennie, najlepiej wody mineralnej. Mocna kawa i herbata oraz napoje alkoholowe są wysoce niewskazane. Bawarka, czyli herbata z mlekiem, wbrew powszechnym opiniom, wcale nie zwiększa produkcji matczynego mleka. Co więcej, może stać się przyczyną alergii i kolek u dziecka.
Picie mleka krowiego oraz spożywanie produktów mlecznych jest szczególnie niewskazane dla matek tych dzieci, które pochodzą z rodzin obciążonych alergią. W ich przypadku należy również uważać na inne alergeny pokarmowe, takie jak: owoce cytrusowe, truskawki, czekolada, kakao, pomidory, orzechy czy ryby.
Leczenie skazy białkowej
Podstawą leczenia skazy białkowej u niemowląt jest wyeliminowanie z diety matki karmiącej piersią mleka krowiego i produktów mlecznych. W sytuacji, gdy uczulenie na mleko wystąpiło u dzieci karmionych sztucznie, należy zmienić mleko modyfikowane na inne, o wysokim stopniu zhydrolizowania białek. W ogóle dla niemowląt karmionych piersią lepiej wybierać mleka humanizowane (HA). Rozszerzając dietę małego alergika bądź ostrożna i wprowadzaj nowe produkty pojedynczo i w małych porcjach.
Pamiętaj, że dieta eliminacyjna powinna pociągać za sobą suplementację odpowiednimi preparatami, w tym przypadku wapnia. Dieta bezmleczna oraz suplementacja witaminowo-mineralna zawsze wprowadzane są na zalecenie lekarza.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze