Skolioza u dzieci
PATRYCJA • dawno temuWbrew ogólnemu przekonaniu, skolioza to nie tylko boczne skrzywienie kręgosłupa. Ta wada postawy objawia się również wystawaniem barku do przodu i ku górze, przemieszczeniem jednego z bioder czy wystawaniem do tyłu jednej strony klatki piersiowej. Skolioza w zaawansowanym stadium może pociągać za sobą zaburzenia pracy płuc i serca, dlatego tak ważne jest jej wczesne rozpoznanie i leczenie.
Skolioza dotyka przede wszystkim dziewczynek między 10 a 14 rokiem życia, kiedy obserwuje się wzmożony wzrost kręgosłupa. Zdarzają się również skoliozy wczesnodziecięce.
Przyczyny skoliozy
Przyczyny skoliozy idiopatycznej (pierwotnej) nie są znane i niestety prowadzą do najcięższych zniekształceń ciała. Są trudne do wyleczenia zwłaszcza, gdy wystąpią w okresie niemowlęcym. Wiadomo jednak, że jej przyczyną nie jest zła postawa czy garbienie się podczas siedzenia, ani noszenie plecaka na jednym ramieniu. Oczywiście takie zachowanie może prowadzić do innych wad postawy. Wrodzone wady kręgosłupa i klatki piersiowej lub choroby nabyte powodują skoliozy wtórne. Przykładem takiego skrzywienia jest skrzywienie kompensacyjne, które może powstać w wyniku nierówności kończyn dolnych czy pod wpływem odruchowego skrzywienia kręgosłupa powstającego pod wpływem bólu.
Leczenie skoliozy
Skoliozie wczesnodziecięcej można zapobiec układając maluszka na brzuchu. Niemowlę na brzuszku ćwiczy mięśnie potrzebne do poruszania się i nie przeciąża słabego jeszcze kręgosłupa. Dlatego warto kłaść dziecko na kocyku jak najczęściej, nie zmuszać do siadania ani nie stawiać go na nóżkach, póki samo nie zacznie się podciągać do pozycji pionowej. Warto zachęcać pociechę do raczkowania i nie przyspieszać nauki chodzenia.
Leczenie skolioz idiopatycznych wymaga czasu i poświęcenia ze strony zarówno rodziców jak i dziecka. Oprócz wykonywania odpowiednich ćwiczeń bywa, że dziecko musi nosić specjalny gorset lub być leczone operacyjnie.
Ćwiczenia na skoliozę
- ćwiczenia mięśni grzbietu i kręgosłupa z pomocą fizykoterapeuty lub pod kontrolą lekarza,
- stosowanie wyciągów,
- ćwiczenia wykonywane w klęku podpartym i czołganie się,
- ćwiczenia oddechowe
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze