Strach przed ciążą
BEATKA • dawno temuKobietom rozpoczynającym współżycie seksualne towarzyszy często paniczny strach przed ciążą. Niechciana ciążapowoduje, że kobieta traci sporo przyjemności z seksu. Po każdym stosunku nerwowo czeka na miesiączkę, dopatruje się u siebie pierwszych objawów ciąży (brak miesiączki, ból piersi), obserwuje swoje ciało. Jej umysł wypełniają obrazy dziecka, na które kobieta być może nie jest jeszcze gotowa. Tego typu lęki powodują, że kobieta traci radość z kontaktów fizycznych z mężczyznami, a seks przestaje sprawiać jej przyjemność.
Urojone objawy ciąży
Kobiety, które prowadzą aktywne życie seksualne, a nie myślą jeszcze o dziecku, nagminnie robią testy ciążowe. Ich strach przed ciążą jest tak wielki, że na siłę doszukują się u siebie pierwszych objawów ciąży. Takie nastawienie męczy i powoduje, że kontakty seksualne przestają cieszyć, a zamiast tego stają się źródłem frustracji. Kobiety te zadręczają się, tracą apetyt, nie mogą spać i męczą się. Ich niepokoje trwają do pierwszego okresu.
Tymczasem zajście w ciążę nie jest takie proste. Poza tym obecne środki antykoncepcyjne są bardzo skuteczne. Należy jedynie prawidłowo je stosować. Kobietom, którym towarzyszy lęk przed ciążą, nie pomagają badania, statystyki, opinie lekarzy, bowiem są cały czas przekonane, że znajdą się w niewielkim procencie kobiet, u których tabletki antykoncepcyjne zawiodły. Zajście w ciążę jest traktowane jako problem, a dziecko jako kara za współżycie. Najwięcej problemów mają dziewczyny, które w młodym wieku rozpoczynają współżycie. Ciąża stanowi dla nich rodzaj napiętnowania. W ich przekonaniu postępują wbrew oczekiwaniom innych. Dziewczyny, zachodząc w ciążę, czują, że zawodzą rodziców i ściągają na siebie wstyd i potępienie społeczeństwa.
Strach u kobiet bardziej dojrzałych wynika z obawy przed zupełną zmianą stylu życia. Do tej pory wolne i niezależne kobiety, będą musiały zmienić się w matki. Niektórym paniom dokucza strach przed porodem, przed zmianami w ich ciele (ciało po ciąży się zmienia), a nawet przed śmiercią wynikłą z ewentualnych komplikacji.
Kontrola strachu przed ciążą
Lęk przed ciążą wpływa na jakość życia intymnego, a właściwie może je zupełnie zniszczyć. Partner kobiety może czuć się niekomfortowo w takiej sytuacji. W końcu on chce dać kobiecie przyjemność, a nie powodować u niej wieczne wyrzuty i niepokoje. Jeżeli widzi, że jego partnerka po każdym stosunku niecierpliwie czeka na miesiączkę, robi sobie kolejne testy ciążowe i dopatruje się kolejnych objawów ciąży, może poczuć się tym przytłoczony, a w konsekwencji może zniechęcić się do współżycia. W skrajnych wypadkach może dojść do zerwania znajomości, zwłaszcza gdy partner dojdzie do wniosku, że za chwilę przyjemności nie warto znosić takiej nerwowej atmosfery.
Jak pokonać strach przed ciążą? Podstawową zasadą jest poczucie bezpieczeństwa. Jeżeli kobieta go nie ma, lęk będzie jej zawsze towarzyszył. Jednak w sytuacji, gdy rodzina i najbliżsi zapewniają kobiecie wsparcie, jej strach i obawy będą mniejsze, ponieważ będzie wiedziała, że ma na kogo liczyć.
Jeżeli kobieta sama nie umie poradzić sobie ze strachem, powinna umówić się na wizytę u psychologa. Specjalista pomoże jej wyzbyć się strachu przed seksem. Zbliżenie kochających się ludzi, to piękny akt, który nie powinien być podszyty strachem. W końcu seks to zdrowie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze