Kawa a karmienie piersią
BEATKA • dawno temuNie wyobrażasz sobie poranku bez kawy? Dużym wyrzeczeniem było zrezygnowanie z kawy przez cały okres ciąży? Zastanawiasz się, czy w czasie karmienia piersią możesz pozwolić sobie na małą filiżankę? Kawa w okresie karmienia piersią nie jest zabroniona. Najważniejszy jest jednak umiar. Spożywanie dużych ilości kawy może mieć niekorzystny wpływ na dziecko. Skład mleka matki zależy w dużej mierze od diety kobiety karmiącej.
Kawa w połogu
Jeżeli kawa, to niezbyt mocna. Dwie filiżanki słabej kawy z mlekiem wypite w ciągu dnia mogą poprawić nastrój kobiety, a przy tym nie będą stanowiły dużego zagrożenia. Dieta matki karmiącej piersią powinna być układana według pewnych wytycznych i według zdrowego rozsądku. Dopuszczalna ilość kofeiny przyjmowana przez kobietę w ciągu dnia to 300 mg. Kofeina dostarczana do organizmu kobiety przedostaje się do pokarmu, a przez niego do malucha. Przez pierwsze tygodnie po porodzie noworodek szybko się rozwija. Jednak nie potrafi jeszcze usuwać ze swojego organizmu kofeiny i jego organizm ją kumuluje.
Kofeina jest dość „agresywną” substancją. Dzieci, które są na nią wrażliwe, będą skarżyły się na ból brzucha i zły nastrój. Dlatego też, jeżeli zobaczysz, że twoje dziecko jest marudne i częściej płacze, odstaw kawę. Być może zbyt szybko rozszerzyłaś swoją dietę. Niekiedy pojawiają się głosy, jakoby kawa miała zmniejszać ilość pokarmu w piersiach kobiety. Nie jest to jednak prawdą. Jeżeli tylko kawa jest spożywana w odpowiednich ilościach, nie powinna wyrządzić krzywdy dziecku.
Wypijanie codziennie powyżej 2–3 filiżanek kawy może odbić się niekorzystnie na samopoczuciu młodej mamy i dziecka. Niepolecana jest też mocna kawa czarna. Skutki nadużywania kawy to gorsze samopoczucie, nadmierne pobudzenie, kłopoty ze snem. To ostatnie jest szczególnie niekorzystne dla noworodka, który przez pierwsze tygodnie życia przesypia większą część dnia.
Kofeina w pokarmach
Kofeinę można spotkać nie tylko w kawie. Przy podliczaniu więc ilości kofeiny spożytej w ciągu dnia należy wziąć pod uwagę również inne produkty. Ilość kofeiny w kawie zależna jest od sposobu jej przyrządzenia. Dlatego też w kawie czarnej mielonej znajdzie się aż do 200 mg kofeiny. Kawa latte lub cappuccino to 150 mg kofeiny, a kawa espresso to 30–90 mg kofeiny.
Kofeina znajduje się również w słodkich napojach gazowanych, szczególnie w napojach typu cola. Słodkie napoje gazowane są niepolecane nie tylko ze względu na zawartość kofeiny, ale też dlatego, że są one pozbawione jakichkolwiek składników odżywczych, a jedyne co dostarczają do organizmu, to puste kalorie. Na etykiecie każdego napoju jest napisany skład. Warto dokładnie czytać etykiety. Napoje energetyzujące zawierają od 50 do 85 mg kofeiny.
Czekolada gorzka, czarna zawiera około 31 mg kofeiny w 40 gramach. Znacznie mniej kofeiny znajduje się w czekoladzie mlecznej. Kofeinę znaleźć można w gorącej czekoladzie (do 31 mg), w kakao oraz w lodach kawowych (do 60 mg). Kofeina wchodzi też w skład niektórych leków na przeziębienie lub przeciwbólowych.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze