A jeśli to mobbing...
PAULA • dawno temuMobbing zazwyczaj ma na celu poniżenie, ośmieszenie lub odizolowanie pracownika od współpracowników. Skutkuje to zaniżeniem samooceny i przeciążeniem psychicznym w miejscu pracy. Jeżeli jesteś zastraszana, obciążana dużo większą ilością pracy w porównaniu ze współpracownikami, jeśli ktoś podpisuje się pod pracą przez ciebie wykonaną, wyśmiewa się z twojej wiary, urody lub narodowości, nie wahaj się sięgnąć po pomoc.
Mobbing może przybierać różną postać. Może polegać na ignorowaniu pracownika, ciągłym krytykowaniu i upominaniu, przerywaniu wypowiedzi i niedopuszczaniu do głosu, reagowaniu krzykiem, rozsiewaniu plotek i pomówień, sugerowaniu choroby psychicznej, odsunięciu od odpowiedzialnych i złożonych zadań, powierzaniu bezsensownych prac albo przekraczających możliwości i kompetencje lub szkodliwych dla zdrowia, odizolowaniu miejsca pracy itp.
Pracownicy wyższego szczebla dużo rzadziej doświadczają mobbingu. Właśnie dlatego, że ofiarami nadużyć w miejscu pracy są pracownicy niższego szczebla, często milczą i próbują „przeczekać”. To jednak pozwala mobberowi działać dalej i utwierdza go w przekonaniu, że może sobie pozwolić na złe traktowanie innych pracowników.
Potocznie zjawisko to określa się jako „porządek dziobania” , zgodnie z którym im wyżej się ktoś znajduje w strukturze organizacyjnej, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo doświadczenia agresji ze strony współpracowników. Zjawiska tego dowiódł norweski zoolog Thorleif Schjelderup-Ebbe, obserwując… kury. Dowiódł, że im niżej w hierarchii stada jest kura, tym częściej jest dziobana, gdyż dziobią ją kury znajdujące się wyżej od niej.
Według artykułu 943 § 1 Kodeksu pracy, pracodawca jest zobowiązany przeciwdziałać mobbingowi. Jeśli więc czujesz, że twoje granice są przekraczane, zacznij o tym mówić.
Pamiętaj:
• Jeśli zauważysz pierwsze oznaki szykanowania, od razu rozmawiaj o tym z innymi (z rodziną, z wyższymi w hierarchii szefami, z kolegami, z organizacjami udzielającymi pomocy mobbingowanym, ze związkami zawodowymi).
• Zapisuj wszystkie szykany, okoliczności, miejsce i czas zajścia.
• Znajdź chociaż jedną osobę (najlepiej z autorytetem) w miejscu pracy, która będzie po twojej stronie.
• Nie spotykaj się z mobberem sam na sam, zawsze bierz kogoś ze sobą: ze związków zawodowych, prawnika, a w ostateczności nagrywaj rozmowy.
• Naucz się odpowiadać na słowne zaczepki.
• Proś innych o pomoc.
• Tyrani działają w ukryciu i za zamkniętymi drzwiami – nie pozwól na to, pokazuj swojego tyrana innym ludziom.
• Nie możesz czuć się odpowiedzialny i winny za zachowanie sprawców przemocy.
• Szukaj pomocy w ośrodkach przeciwdziałania mobbingowi.
Źródło: nomobbing.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze