Przemoc doświadczana w dzieciństwie wpływa na zdrowie kobiety
PAULA • dawno temuCierpisz na uporczywe bóle głowy? Ich przyczyną mogą być przykre doświadczenia z dzieciństwa. Osoby, które doświadczyły przemocy w dzieciństwie, cierpią w dorosłym życiu na migreny. Okazuje się również, że im więcej różnych rodzajów przemocy doświadczyła dana osoba, tym więcej rodzajów bólów przewlekłych odczuwa w dorosłym życiu.
Naukowcy przebadali 1348 pacjentów cierpiących na migrenowe bóle głowy. Prawie 60% z nich była w dzieciństwie maltretowana lub zaniedbywana — zarówno pod względem fizycznym jak emocjonalnym. Okazuje się, że osoby, które jako dzieci doświadczyły którychś z tych nieprzyjemnych stanów, znacznie częściej miały też inne dolegliwości bólowe. Badania zostały opublikowane na łamach pisma Headache: The Journal of Head and Face Pain.
Choć znęcanie się nad dziećmi wpływa na późniejsze ryzyko depresji, to depresja nie tłumaczy w pełni częstszego występowania bólów przewlekłych u osób maltretowanych w dzieciństwie- wyjaśnia prowadząca badania dr Gretchen E. Tietjen z Uniwersytetu w Toledo w stanie Ohio.
Przemoc fizyczna miała związek z częstszymi bólami reumatycznymi, a psychiczna — z częstszym występowaniem zespołu jelita nadwrażliwego, zespołu przewlekłego zmęczenia, fibromialgii (choroba tkanki łącznej, której towarzyszą bóle kości, stawów i mięśni), jak również zapalenia stawów. Osoby zaniedbywane fizycznie w dzieciństwie częściej cierpiały na wszystkie te schorzenia (poza fibromialgią) i dodatkowo na śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego -czytamy na stronie Kampanii Społecznych.
U osób będących ofiarami przemocy lub zaniedbywania w dzieciństwie bóle migrenowe częściej przybierały charakter przewlekły. W przypadku kobiet doświadczenie przemocy fizycznej w dzieciństwie bardzo często wiązało się z bolesnymi przypadłościami ginekologicznymi, na przykład endometriozą czy mięśniakami. Endometrioza pojawiała się zwłaszcza u kobiet maltretowanych psychicznie, z kolei brak wsparcia emocjonalnego miał silny wpływ na powstawanie w dorosłym życiu mięśniaków macicy.
Źródło: kampaniespołeczne.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze