Mam problem z miesiączką
MAGDALENA TRAWIŃSKA • dawno temuJeśli miewasz nieregularne miesiączki, nie bagatelizuj tego. Zbyt długie lub zbyt krótkie cykle, a także zbyt obfite lub minimalne krwawienia mogą być sygnałem poważnych problemów.
Prawidłowy cykl zdrowej kobiety trwa od 27 do 30 dni. Niewielkie, dwudniowe opóźnienia w krwawieniu mieszczą się w granicach normy. Jeśli jednak nastąpiły jakieś zmiany, które odbiegają od normy i utrzymują się przez kilka miesięcy, powinnaś udać się do lekarza. Mogą one być sygnałem stanów zapalnych narządów rodnych, grzybicy, a nawet guzów, polipów, mięśniaków, endometriozy i nowotworów.
Rozpoznaj problem:
Moja miesiączka jest zbyt obfita i długotrwała:
Jeżeli krwawienie nie ustępuje po siedmiu dniach i towarzyszą mu duże skrzepy krwi, a podpaska lub tampon wymaga zmiany co godzinę, przyczyną mogą być zaburzenia w krzepnięciu krwi, łagodne guzy zwane mięśniakami, polipy śluzówki macicy, a nawet nowotwór macicy lub poronienie. Koniecznie powinnaś udać się do ginekologa. Lekarz w pierwszej kolejności wykluczy poronienie, a następnie sprawdzi, czy macica nie jest mięśniakowata i czy nie masz polipów. Gdy pojawi się taka konieczność, skieruje cię na badanie USG jamy brzusznej. Jeżeli badanie potwierdzi mięśniaki, ginekolog podejmie decyzję czy kwalifikują się one do leczenia tabletkami, czy wymagają zabiegu chirurgicznego. Długotrwała i obfita miesiączka może być także przyczyną ogólnego osłabienia organizmu lub zmian hormonalnych. W żadnym wypadku nie powinnaś jednak tego bagatelizować. Zalecany jest kontakt z lekarzem.
Moja miesiączka jest zbyt skąpa i krótkotrwała:
Jeśli twoje krwawienia miesiączkowe są zbyt skąpe, środki higieniczne starczają ci na cały dzień, a miesiączka trwa o wiele krócej niż zwykle, może to być sygnałem pojawienia się guza przysadkowego, torbieli w jajnikach lub zaburzeń pracy tarczycy. Przyczyny mogą być także mniej niepokojące — wyjechałaś i zmieniłaś klimat, przyjmujesz tabletki antykoncepcyjne, jesteś w trakcie intensywnego odchudzania, przekwitasz. Powinnaś umówić się na wizytę u lekarza, który najprawdopodobniej zleci ci badanie poziomu hormonów. Dzięki tym badaniom upewnisz się, czy masz niezłośliwy guz przysadkowy lub praca twojej tarczycy nie przebiega prawidłowo. Torbiel można wykluczyć już podczas badania ginekologicznego. Do określenia wielkości torbieli potrzebne jest badanie USG. Jeśli torbiel jest niewielka, można ją leczyć lekami hormonalnymi. Czasem jednak potrzebna jest interwencja chirurga.
Kontakt z lekarzem jest niezbędny także w przypadku, gdy krwawienie nie ustępuje lub gdy nastąpiło zatrzymanie miesiączki.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze