Trening szarych komórek
PAULA • dawno temuWg naukowców z University of Virginia zaczynamy się starzeć już w wieku 27 lat! To właśnie ten moment życia jest przełomowy dla naszego mózgu, gdyż zaczyna się nam pogarszać pamięć i wydolność umysłowa.
Nie jesteśmy jednak tak bezwzględnie skazani na pogarszanie się naszej pamięci, możemy ją systematycznie wzmacniać. Istnieją naukowe dowody zbawiennego wpływu sposobu odżywiania na procesy poznawcze. Lepszej pamięci sprzyja przede wszystkim dieta śródziemnomorska oraz niskokaloryczna. Naszą koncentrację polepszają produkty bogate w witaminy z grupy B, witaminę C, magnez, cynk, lecytynę, oraz nienasycone kwasy tłuszczowe.
Warto wiedzieć, że w praktyce mało skuteczne okazuje się powtarzanie w myślach sekwencji wyrazów bądź liczb. Sprawdzonym sposobem na lepsze zapamiętywanie jest metoda skojarzeń. Jeśli chcesz coś dokładnie zapamiętać skojarz sobie nazwę z jakąś rzeczą, osobą, sytuacją. Wyobraź sobie historię w której „udział wezmą” słowa, które musisz zapamiętać. Bez względu na swoją absurdalność na pewno okaże się bardzo pomocna przy zapamiętywaniu.
Postaraj się zwalczyć monotonię w swojej pracy. Żmudne zadania urozmaicaj czynnościami, które wymagają twojej aktywności. Jeśli to możliwe rozplanuj swój czas pracy tak, aby poszczególne zajęcia były ze sobą poprzeplatane. Kilkugodzinna praca przed komputerem będzie wówczas mniej męcząca i obniżająca twoją koncentrację. Zawsze możesz ubogacić ten czas zrobieniem sobie herbaty, bądź krótką pogawędką z kimś znajomym z pracy.
Zadania, które masz do wykonania uszereguj wg ważności i postępuj zgodnie z planem. Kiedy robisz jedną z tych rzeczy nie skupiaj uwagi na pozostałych pozycjach z listy. Pracując na komputerze wyłącz pocztę, gdy jest otwarta bez przerwy możesz mieć tendencję do zaglądania do niej. Wiadomości możesz odczytać, gdy zrobisz sobie krótką przerwę. W ten sposób zaoszczędzisz czas i nie będziesz się dekoncentrować np. na odpowiedziach na maile.
Od czasu do czasu warto też wzmocnić sprawność naszego umysłu grami intelektualnymi, np. Scrable, Memory, Sudoku.
Pamiętaj:
• Dbaj o obecność w twojej diecie produktów bogatych w witaminy B, C, magnez, cynk, lecytynę, nienasycone kwasy tłuszczowe
• Korzystaj z metody zapamiętywania opartej na skojarzeniach
• Unikaj monotonii w pracy
• Pracuj w oparciu o pomocną listę zadań do wykonania
• Ćwicz pamięć i koncentrację poprzez gry intelektualne
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze