Jakie właściwości mają orzechy?
BEATKA • dawno temuOrzechy to bogactwo witamin i mikroelementów. Na półkach sklepowych można spotkać wiele rodzajów orzechów – prażone, solone, w miodzie, w czekoladzie, w panierce paprykowej. Najzdrowsze są jednak te najprostsze, czyli te w łupinie lub sauté (bez panierki). W orzechach znaleźć można duże ilości antyoksydantów, do których zaliczamy witaminę E, selen, witaminę B1, witaminę PP. Orzechy są bogate w błonnik, białko i nienasycone kwasy tłuszczowe. Dzięki bogactwu mikroelementów orzechy zmniejszają ryzyko ataku serca lub choroby naczyń wieńcowych.
Zalety orzechów
Orzechy dostarczają dużo witaminy E, która łagodzi napięcia nerwowe. Witamina E jest też naturalnym przeciwutleniaczem, wpływa na poprawę odporności i zabija wolne rodniki przyspieszające starzenie się skóry. W orzechach znajdują się duże ilości zdrowych kwasów tłuszczowych potrzebnych organizmowi do zachowania równowagi. Warto pamiętać, że witamina E należy do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Nienasycone kwasy tłuszczowe wpływają korzystnie na funkcjonowanie wątroby. Z wątrobą związane są negatywne emocje, takie jak złość, depresja, irytacja. Już garść orzechów jedzona codziennie pomaga obniżyć negatywne nastroje i szybciej odzyskać równowagę psychiczną.
Orzechy wpływają korzystnie na siłę organizmu, gdyż są źródłem białka. Regularne spożywanie orzechów znacząco poprawia kondycję psychofizyczną i wzmacnia energię życiową. Jeżeli dopadło cię wiosenne przesilenie, masz stresującą pracę lub po prostu czujesz się osłabiona i masz wrażenie, że wpadasz w depresję, wzbogać swoją dietę dla zdrowia o orzechy.
Orzechy, ze względu na dużą zawartość tłuszczów, powinny być spożywane w ograniczonych ilościach przez osoby: cierpiące na napady gorąca, o mocnym głosie, o rumianej cerze, mające szybki puls. Orzechy dodają energii życiowej, a w tym wypadku należałoby trochę wyciszyć organizm. Osoby te powinny jeść nasiona dyni, siemię lniane i niesolone pistacje.
Rodzaje orzechów
Nie wiesz, jakie orzechy stosować na konkretne dolegliwości? Migdały polecane są na kaszel, nawilżają jelita i minimalizują zastoje energii w płucach. Poza tym alkalizują krew, a nie, tak jak pozostałe orzechy, zakwaszają ją. Orzechy ziemne są bardzo popularne. Najczęściej sięgamy po solone orzeszki ziemne – jest to błąd. Sól powoduje zatrzymanie wody w organizmie, co prowadzi do powstania opuchnięć. Poza tym solone orzeszki ziemne są bardzo kaloryczną przekąską. Zwykłe orzeszki ziemne wzmacniają śledzionę, żołądek i jelita, obniżają ciśnienie. U kobiet karmiących piersią zwiększają ilość pokarmu. Niektóre osoby skarżą się na wypryski skórne powstałe pod wpływem orzeszków ziemnych. Osoby mające nadwagę lub tendencję do zatrzymywania wody w organizmie powinny ograniczyć ilość orzeszków w diecie.
Pistacje, podobnie jak orzeszki ziemne, występują często w postaci solonej. Lepiej sięgać po pistacje naturalne, bez soli. Pistacje są sposobem na zaparcia, gdyż pobudzają perystaltykę jelit. Poza tym, działają korzystnie na wątrobę, nerki, oczyszczają krew, nawilżają jelita. Orzechy włoskie zawierają dużo kwasów omega-3. Wpływają korzystnie na pracę mózgu, nerek, płuc i jelit. Orzechy włoskie polecane są osobom, które się uczą lub mają pracę umysłową.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze