Źródła naturalnego kwasu DHA
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuKwas DHA przynosi wiele korzyści każdej z nas, jednak szczególnie ważny jest dla kobiet w ciąży i matek karmiących piersią. Usprawnia on pracę mózgu, poprawia wzrok, wspomaga odporność, a także chroni przed astmą, alergią i przedterminowym porodem. W celu uniknięcia niedoborów kwasu DHA warto włączyć do diety produkty, takie jak ryby, owoce morza, orzechy włoskie, algi czy olej lniany.
Kwas DHA w pożywieniu
Najzdrowszym, bo wolnym od zanieczyszczeń, źródłem związku są algi morskie. Dlatego też warto włączyć do diety żywiące się nimi ryby morskie. Najwięcej kwasu DHA znajdziemy w śledziu, łososiu, dorszu, sardynce, makreli i tuńczyku. Niestety wciąż zjadamy zbyt małą ilość ryb – rzadko kiedy sporządzone z nich dania pojawiają się na naszych stołach choćby trzy razy w tygodniu. Z drugiej strony jednak, nawet gdy wypełnimy nimi jadłospis, nie uzyskamy pewności, że zaspokoją nasze zapotrzebowanie na kwas DHA. Co więcej, niektóre ryby zawierają metale ciężkie, takie jak rtęć, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla kobiet w ciąży, dzieci i kobiet karmiących piersią.
Z tych powodów zamiast sięgać po ryby, w celu dostarczenia organizmowi naturalnego kwasu DHA możesz spożywać algi morskie. Często nawet nie jesteśmy świadome tego, jak duża ich ilość znajduje się w naszej diecie. Niektóre algi morskie pełnią rolę substancji zagęszczających i żelujących w produktach spożywczych. Ukryte są pod takimi nazwami, jak alginian sodu, agar czy karagen. Należy jednak pamiętać, że mogą one stanowić niewystarczające źródło kwasu DHA. Organizm nie wytwarza w sposób naturalny nienasyconych kwasów tłuszczowych EPA, ALA i DHA, dlatego należy szukać innych źródeł tych niezbędnych dla zdrowia związków. Poza pokarmem, pomocne w tym zakresie mogą okazać się także suplementy diety.
Kwas DHA w suplementach diety
Aby uchronić siebie i rodzinę przed niedoborem kwasu DHA, możesz zaopatrzyć się w naturalne suplementy zawierające związek pochodzący z alg. Pamiętaj, że w przypadku codziennej suplementacji należy przyjmować jedynie te składniki, których rzeczywiście potrzebujemy. Co więcej, warto zapytać w aptece o preparat dobrej jakości, bez barwników i konserwantów, a także zawierający zgodne z zaleceniami dawki poszczególnych związków. Wiele suplementów kwasu DHA można bezpiecznie podawać dzieciom. Stosowanie właściwie zbilansowanego preparatu nie powinno grozić przedawkowaniem związków, które nie są potrzebne młodemu organizmowi. Ze wszystkich składników odżywczych, u dzieci i niemowląt najczęściej pojawiają się niedobory witaminy K, D oraz kwasu DHA. Zanim wybierzesz jeden z naturalnych suplementów diety skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Specjalista bez problemu dobierze preparat dopasowany do twoich potrzeb.
*Źródło schematu: materiały prasowe
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze