Joga, wyjątkowy sposób na harmonię
JADWIGA OLCZAK • dawno temuHistoria jogi sięga 2500 lat p.n.e. Jest to metoda jednoczenia ciała, umysłu i ducha. W Europie najczęściej przybiera postać ćwiczeń fizycznych, oddechowych, medytacji, nauki koncentracji oraz technik relaksacyjnych. Dzięki niej nie tylko możemy wzmocnić i oczyścić swoje ciało, ale osiągnąć wewnętrzny spokój i wyciszenie.
Ogromny wpływ jogi na zdrowie człowieka został potwierdzony naukowo. Ćwicząc jogę regularnie, poprawiamy kondycję organizmu, jego odporność, a także wagę. Kolejną jej zaletą jest pozytywny wpływ na stan układu krążenia oraz kręgosłup poprzez rozciąganie i wzmacnianie mięśni szkieletowych. Ćwiczenia jogi pomagają w wyrównaniu ciśnienia, a także w przypadku lęków, nerwic, depresji i przewlekłego stresu.
Podczas praktyki jogi umysł i ciało regenerują się. Każda komórka zostaje odpowiednio dotleniona, dzięki czemu spowolniony zostaje proces ich starzenia się. Ze względu na ogromną różnorodność ćwiczeń, jogę może ćwiczyć każdy, bez względu na wiek i sprawność fizyczną. Konieczne jest jednak skorzystanie z pomocy wykwalifikowanego nauczyciela.
— Nauczyciel poprowadzi na początku drogi, pomoże opanować podstawowe pozycje i techniki oddechowe. Ćwicząc pod jego okiem, nie musimy zastanawiać się nad kolejnością poszczególnych sekwencji. Gdy osoba zdobędzie już podstawową wiedzę, może próbować dokształcać się sama. – uważa Marcin Topolski z Hopl.pl.
Ostatnio joga stała się bardzo popularna. Warto więc poznać jej podstawowe style, które bazują na tych samych asanach, czyli pozycjach. W Polsce najbardziej znane style to:
Astanga Joga - jej charakterystyczną cechą są płynne przejścia między asanami, które wykonywane w określonej kolejności tworzą jakby układ choreograficzny. Tych układów jest sześć i są one ułożone od najłatwiejszego do najtrudniejszego. Duże znaczenie ma tu synchronizacja ruchu z oddechem. Taki styl najchętniej wybierają osoby aktywne, o dużej sprawności fizycznej. Dzięki niemu ciało staje się elastyczne, a nastrój ulega poprawie. Ćwiczenia te nie są zalecane osobom skarżącym się na dolegliwości kolan.
Joga Iyengar - tu bardzo ważna jest precyzja oraz bezpieczeństwo wykonania poszczególnych ćwiczeń. Stosowane są w tym wypadku dodatkowe pomoce np. koce, liny, klocki itp., co ułatwia przybranie różnych pozycji osobom, którym jeszcze brakuje elastyczności czy siły. Na początku zaczyna się od asan stojących, by stopniowo przechodzić do trudniejszych. Tu ważna jest także nauka oddychania. Metoda Iyengara rozwija siłę, wytrwałość, elastyczność i koncentrację, kładąc nacisk na precyzję w praktyce. To idealny wybór dla początkujących i osób z urazami kręgosłupa (ma właściwości rehabilitacyjne) i innymi problemami zdrowotnymi.
Joga Kundalini wg przekazu Yogi Bhajana - To coraz bardziej popularna, prosta technika, która może być stosowana przez każdego, niezależnie od wieku czy sprawności fizycznej. Elementami składającymi się na praktykę są techniki oddechowe, asany (praca z ciałem), mantry i medytacje. Dzięki jednoczesnemu wykorzystaniu tych technik zyskujemy narzędzie do pracy zarówno z ciałem, jak i umysłem, zmysłami i emocjami. - uważa ekspert Hopl.pl, nauczyciel Jogi Kundalini – Grażyna Smith.
Ten styl jest jedną z najdelikatniejszych form. Asany opierają się głównie na wspomaganiu kręgosłupa, sprawiając, aby był elastyczny. Wybierają go osoby, którym zależy zarówno na duchowych, jak i fizycznych aspektach jogi.
— Joga Kundalini wg przekazu Yogi Bhajana jest dla mnie przykładem techniki rozwoju osobistego, który korzysta ze źródeł starożytnej wiedzy o jodze oraz ze współczesności. Jest to technika całościowa, obejmująca wszelkie dziedziny życia. Zaczynałam od Hatha Jogi i rożnych innych technik pomagających w rozwoju. Jednak obraz całości, ale zarazem początek głębokiej pracy zaczął się dla mnie dopiero od praktyki Jogi Kundalini. Miałam wielkie szczęście spotkać nauczycielkę, która inspirowała swoich uczniów do wyboru swojej drogi poprzez wybór stylu Jogi. Kurs nauczycielski Jogi Kundalini był wyborem, którego dokonałam siedem lat temu. Nie było w moim zamierzeniach uczyć, jednak poprzez przekazywanie wiedzy my sami najwięcej się uczymy. – kończy Grażyna Smith.
Źródło: www.hopl.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze