Cztery kroki do białych zębów
DANUTA CAPIGA • dawno temuIdealnie białe zęby to nasze marzenie, sposobów na nie jest wiele. Niektóre metody można stosować samodzielnie w domu, inne wymagają wizyty u stomatologa.
Idealnie białe zęby to nasze marzenie, sposobów na nie jest wiele. Niektóre metody można stosować samodzielnie w domu, inne wymagają wizyty u stomatologa.
Domowe sposoby są skuteczne, ale jedynie jako działanie profilaktyczne. Priorytetem jest zadbanie o prawidłową higienę jamy ustnej. Jedną z nieprawidłowości jest zbyt mocne szczotkowanie, co powoduje zdarcie warstwy szkliwa i z czasem żółknięcie zębów. Aby tego uniknąć należy stosować miękkie szczoteczki, myć niezbyt agresywnie, a za to dłużej – przynajmniej dwa razy dziennie przez 2 minuty. Dla większego efektu, również po obiedzie.
Zwykła szczoteczka może dawać dobre rezultaty, ale jeszcze lepsze można uzyskać stosując szczoteczkę elektryczną. Nie dość, że zwalcza płytkę nazębną, to jeszcze stymuluje dziąsła.
Do czyszczenia należy używać past wybielających, które zawierają tlenek węgla i sodę oczyszczoną. Takie pasty rozpuszczają przebarwienia i wzmacniają szkliwo.
Używanie nici dentystycznych pozwoli na dotarcie do wszystkich zakamarków zębów i dokładnego usunięcia złogów i bakterii.
Paradoksalnie do przebarwień przyczynia się moda na zdrową dietę, bogatą w warzywa i owoce, a także picie świeżo wyciśniętych soków. Kwasy zawarte w tych produktach osłabiają szkliwo, które staje się cieńsze i porowate, a to ułatwia przywieranie osadów do powierzchni zęba i jednocześnie utrudnia ich usunięcie. Istnieją też produkty zawierające pigmenty, które osadzają się na zębach. Należą do nich kawa, napoje gazowane, wino czerwone, jagody, herbata, curry, barwione słodycze.
Jeżeli nie chcemy rezygnować z naszej diety i ulubionych smakołyków, należy myć zęby po zjedzeniu produktów szczególnie tych barwiących, z wyjątkiem kwaśnych produktów, gdzie trzeba odczekać 15–30 minut. Jeżeli nie ma możliwości umycia zębów, trzeba przepłukać usta wodą mineralną. Dobrym sposobem jest picie napojów gazowanych, soków przez słomkę, co pozwala ograniczyć kontakt barwiących substancji z zębami. Należy jeść produkty wzmagające produkcję śliny jak np. jabłko lub gumę do żucia. Ślina pełni rolę czyszczącą jamę ustną, reguluje również pH w ustach.
Źródło: informacja prasowa Monika Erszman
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze