Zmęczone oczy
BEATKA • dawno temuJak dbać o wzrok? Zmęczone i piekące oczy to efekt wielogodzinnej pracy przed komputerem lub innych czynności wymagających długotrwałego skupiania wzroku na jednym elemencie. Problemy z oczami pojawiają się, gdy odczuwasz nadwyrężenie wzroku, widzisz niewyraźnie, a twoje oczy są suche i podrażnione. Dodatkowym objawem choroby oczu są bóle głowy. Żeby ulżyć bolącym oczom, należy sięgnąć po zioła na wzrok lub wykonać proste ćwiczenia. Jeśli nie pomogą, warto udać się do okulisty.
Zioła na wzrok
Ból, szczypanie i pieczenie oczu są bardzo nieprzyjemne. Najprostszym sposobem na poprawę i regenerację wzroku jest zdrowy sen. Jeśli mimo wysypiania się, twoje oczy nie odzyskały zdrowego blasku, możesz sięgnąć po zioła na oczy. Pomocne będą odpowiednio przygotowane płukanki, kompresy lub zakupione w aptece żele na powieki i pod oczy.
Wśród najpopularniejszych ziół na oczy znajduje się świetlik lekarski. Można go kupić w aptece lub też samemu zerwać i zasuszyć. Świetlik występuje na pastwiskach i brzegach lasów. Płukanki ze świetlika działają przeciwzapalnie oraz przeciwalergicznie. W trakcie parzenia ziół uwalniają się z nich substancje o właściwościach bakteriobójczych i wzmacniających ściany naczyń włosowatych lokalizujących się w siatkówce oka. Świetlik jest też doskonałym lekarstwem w stanach zapalnych oczu. Napary ze świetlika są polecane osobom, które cierpią na zmęczenie wzroku wynikające z: długotrwałego przebywania w pomieszczeniach sztucznie oświetlonych, czytania książek, nadwrażliwości oczu na promienie słoneczne, długiego oglądania telewizji, pracy przed komputerem, przebywania w kurzu, dymie, spalinach z silników.
Inne zioła na oczy to: chaber bławatek, mięta, nagietek lekarski, piołun, prawoślaz, róża, rumianek, skrzyp.
Sposoby na rozluźnianie oczu
Od dawna wiadomo, że kolory oddziałują na wzrok. Jeśli czujesz zmęczenie oczu, staraj się przebywać w pomieszczeniach pomalowanych na kolor zielony. Pomocne są też zielone rośliny lub inne zielone przedmioty. Przy telewizorze lub komputerze postaw sobie zielony kwiatek, np. paprotkę. Rośliny dbają o nawilżanie powietrza i niszczą szkodliwe toksyny znajdujące się w powietrzu.
Mrugaj oczami. Mruganie pozwala nawilżyć i oczyścić oczy. Co jakiś czas oderwij wzrok od monitora i pomrugaj oczami: na przemian jednym i drugim, obydwoma naraz. Stosuj tzw. palming. Polega on na szczelnym zasłanianiu oczu ciepłymi dłońmi. Nie dotykaj przy tym gałek ocznych. Palming powinien trwać kilka minut. W tym czasie postaraj się rozluźnić i przyjąć wygodną pozycję.
Nie zapominaj o ćwiczeniu oczu. Wykonuj szybkie ruchy gałkami, a nie głową. Patrz jak najdalej w lewo, w prawo, później w górę i w dół. Patrz też po skosie i po okręgu. Każdy ruch wykonaj po 10 razy. Ostatnie ćwiczenie to skupianie wzroku raz na bliskim, raz na dalszym przedmiocie. Co jakiś czas przemyj oczy wodą. Zimna woda pobudzi gałkę oczną, a ciepła ukoi zmęczenie. Ćwiczenia wykonuj, jeśli masz zdrowe oczy. W wypadku chorób zasięgnij porady lekarza.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze