Jesienią zoperuj żylaki
JADWIGA OLCZAK • dawno temuŻylaki stanowią problem aż dla 20% populacji. Jesień to najlepszy czas na poddanie się zabiegom chirurgii naczyniowej, a zwłaszcza żylaków kończyn dolnych. Niższa temperatura sprawia, że zmniejsza się przepływ krwi w warstwie skóry i tkanki podskórnej, dzięki czemu zabiegi dają lepsze efekty. Poza tym łatwiej jest pacjentom wykonać zalecenia lekarskie dotyczące zakładania uciskowych wyrobów.
Żylaki kończyn dolnych są zarówno dostrzegalne, jak i wyczuwalne. To poskręcane, poszerzone, zmienione chorobowo odcinki żył powierzchniowych. Nieleczone żylaki powiększają się i wiążą się z ryzykiem wystąpienia następujących powikłań:
trwałe obrzęki, zmiany w strukturze skóry i tkanki podskórnej,niegojące się miesiącami owrzodzenia.
Niekorzystnie na żylaki wpływa noszenie nieodpowiedniej garderoby (obcisłe spodnie, gorsety), wysokich butów oraz zbyt częste gorące kąpiele i wizyty w solarium.
Leczenie żylaków polega na zastosowaniu klasycznej metody operacyjnej oraz mniej inwazyjnej ablacji za pomocą światła laserowego.
Dla niektórych pacjentów tradycyjna metoda bywa często jedynym, skutecznym rozwiązaniem pozbycia się żylaków. Wiąże się ona jednak z bólem odczuwanym przez kilka pierwszych dób po operacji. Do momentu zagojenia ran chory powinien zachować ostrożność. Negatywnym skutkiem tej metody bywa tworzenie się krwiaków w kanale po usuniętej żyle odpiszczelowej lub odstrzałkowej oraz w miejscach po wyciętych żylakach.
Wiele można zrobić, aby problem żylaków w ogóle nas nie dotyczył. Ważna tu jest odpowiednia aktywność ruchowa, mianowicie częste spacery, zmiana pozycji ciała, w szczególności nóg, unikanie sportów siłowych na rzecz pływania bądź jazdy na rowerze. Pozostawanie w bezruchu, siedząc bądź stojąc jest również niekorzystne, tak samo jak nadwaga. - mówi dr nauk medycznych Adam Zieliński.
Jedną z najnowszych metod leczenia żylaków jest operacja laserowa (EVLT — Endo Venous Laser Treatment), która polega na zamknięciu światła jednej z głównych żył układu powierzchownego kończyny dolnej za pomocą energii wydzielanej przez światłowód laserowy. Energia ta, głównie w postaci wysokiej temperatury, przekazywana jest do krwi i ściany żyły zmienionej żylakowato i nie działającej prawidłowo.
Energia laserowa sprawia, że żyła kurczy się, a potem włóknieje. Efektem zabiegu jest trwałe zamknięcie żyły.
Zabieg laserowy wiąże się z zaledwie kilkugodzinnym pobytem w szpitalu (godzina przez zabiegiem, godzina trwania zabiegu i godzina po jego zakończeniu). Najpierw pacjent otrzymuje lek przeciwbólowy, a w sali operacyjnej znieczulenie miejscowe. Po zabiegu chory wraca do domu i następnego dnia może wrócić do swoich codziennych obowiązków. Konieczne jest jednak przez 2–4 tygodnie noszenie uciskowych pończoch. Zaletą systemu ELVIT jest skuteczność, niewielkie ryzyko powikłań pooperacyjnych takich jak ból w okolicy zamkniętej żyły, powstanie krwiaków oraz oparzeń skóry i tkanki podskórnej. Jest to najnowsze rozwiązanie, sprawdzone w wielu ośrodkach światowych.
Źródło: informacja prasowa Łukasz Korulczyk
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze