Sposób na żylaki
DAMIESA • dawno temu • 2 komentarzeKiedy na nogach pojawiają się niebieskie żyły, które wyglądają jak rzeka na „mapie ciała”, taka przypadłość sprawia, że większość kobiet rezygnuje w noszenia sukienek czy spódnic. Wstyd i kompleksy są dużo silniejsze, niż pokusa pochwalenia się zgrabną figurą. Często ten defekt skórny jest dziedziczony po mamie. Na szczęście istnieje sposób na to, aby zapobiegać żylakom. Receptą jest… gimnastyka!
Powstawanie żylaków
Niebieskie wybroczyny na nogach powstają wskutek zaburzeń cyrkulacji krwi. Płynie ona zawsze do góry, a jej cofaniu się zapobiegają zastawki wewnętrznych naczyń, które zamykają się, kiedy krew zaczyna opadać. Jeśli jednak mięśnie są słabe, proces ten zostaje zaburzony. W efekcie krew naciska na ściany żył, które podwajają swoją objętość, poszerzają się i tym samym uwidaczniają się tuż pod skórą. Taki defekt bardzo często pojawia się w czasie ciąży. Żylaki mogą więc pojawić się zwłaszcza na podudziach. Dzieje się tak dlatego, że w tym czasie znacznie zmniejsza się sprężystość żył przez ucisk spowodowany zbyt dużą masą ciała. Dlatego w czasie stanu błogosławionego zalecany wzrost wagi szacuje się na 12–14 kilogramów. Taka masa nie wpływie bowiem destruktywnie na nogi i ich nie obciąży.
Ćwiczenia zapobiegające żylakom
Jednym z prostszych sposobów na to, aby ta przypadłość nie miała szansy się przedwcześnie pojawić i tym samym popsuć atrakcyjny wygląd nóg, są codzienne spacery. Taka aktywność fizyczna poprawia krążenie w żyłach, pozwala dotlenić organizm, a także wzmocnić mięśnie. Innym sposobem jest także jazda na rowerze. W sezonie zimowym dobrym pomysłem jest więc inwestycja w rowerek stacjonarny, który umożliwi ciągłość treningu. Jeśli się nie dysponuje odpowiednią gotówką do zakupu takiego urządzenia, zawsze można wykonywać tzw. „rowerek”, który przyniesie podobny efekt, a więc poprawi krążenie w kończynach dolnych i zapobiegnie zatorom. Aby wykonać to ćwiczenie, należy położyć się na podłodze, unieść nogi, zgiąć je w kolanach i naprzemiennie wykonywać koliste ruchy, dokładnie takie, jakie stosuje się podczas jazdy na rowerze. Ćwiczenie to najlepiej wykonywać w kilku seriach. Zaletą takiego domowego treningu jest to, że można w jego trakcie np. oglądać telewizję, co uprzyjemni jego wykonywanie. Podobne efekty na żylaki kończyn dolnych daje także ćwiczenie zwane „nożycami”. Tym razem uniesione nogi muszą być proste, a ruch jest krzyżykowy. To ćwiczenie z kolei świetnie rzeźbi wewnętrzną część ud, a jednocześnie poprawia cyrkulację krwi. Natężenie wymienionych ćwiczeń należy dostosować indywidualnie do wytrzymałości organizmu i jego stanu zdrowia. Długotrwały lub zbyt forsowny trening może bowiem spowodować zupełnie odwrotny od zamierzonego efekt. Kończyny są w rezultacie zbyt obciążone, a więc krążenie w nich nie funkcjonuje tak jak powinno.
Z innych aktywności fizycznych pomocnych w profilaktyce przeciwżylakowej można wymienić: pływanie, aquaaerobik, jazdę na rolkach, ćwiczenia na steperze czy energiczny marsz.
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze