Żylaki – jak wygląda ich leczenie?
MARICRUZ • dawno temuŻylaki to nadmierne rozszerzanie żył, które jest źródłem pękania żylnych ścianek. W efekcie powstaje nieładnie wyglądająca siatka. Wężykowaty obrzęk pojawia się najczęściej na nogach i jest bolesny. Jak leczyć żylaki?
Krok 1: Zapobiegaj
Jak w przypadku każdego schorzenia lepiej zapobiegać, niż leczyć. Spożywaj pokarmy obfite w substancje resztkowe (niejednorodne substancje chemiczne, zawarte w pokarmach nieulegających trawieniu) i utrzymuj prawidłową masę ciała. Zażywaj dużo ruchu, unikaj dłuższego stania i unoś nogi tak często, jak to możliwe. Nie korzystaj z sauny i nie opalaj się (szczególnie unikaj solariów), intensywne ciepło sprzyja pojawianiu się żylaków. Odstaw wysokie obcasy na niższą półkę i często wykonuj masaż stóp i nóg.
Krok 2: Noś pończochy
Każdego dnia zakładaj elastyczne pończochy. Muszą mieć podwójne przędzenie uciskowe II klasy, inaczej ich noszenie będzie daremne pod względem zdrowotnym. Takie pończochy można zakupić w aptece lub sklepie ze sprzętem ortopedycznym. Zakładaj je przed wejściem do łóżka, kiedy żyły są jeszcze „puste”.
Krok 3: Uciskaj
Ucisk stopniowany, czyli kompresjoterapia, polega na nierównomiernym (z różną siłą nacisku) uciskaniu fragmentów kończyny, na których występują żylaki. Stosuje się w tym celu bandaż, specjalną opaskę uciskową lub pończochy elastyczne.
Krok 4: Smaruj nogi
Choć smarowanie nóg kremami przeciwżylakowymi lub wzmacniającymi żyły nie poprawia stanu nóg na dłuższą metę, na pewno nie zaszkodzi, jeśli od czasu do czasu zrobisz swoim kończynom kurację.
Krok 5: Sięgnij po leki
Leki łagodzące objawy żylaków działają także korzystnie na krążenie, wzmacniają żyły, uszczelniają ich ścianki i są przeciwzapalne. Choć w aptekach dostępne są na żylaki leki bez recepty, zawsze skonsultuj się przed zażyciem ich z lekarzem.
Krok 6: Aplikuj zastrzyki
Skleroterapia, czyli nastrzykiwanie żył, jest powszechną, bezpieczną i bezoperacyjną metodą usuwania żylaków. Lekarz wstrzykuje do żył specjalny środek, działający zapalnie. Żylak wówczas twardnieje, zarasta i zanika. Po jakimś czasie jednak problem powraca.
Krok 7: Usuń żylaki
Jak pozbyć się żylaków skutecznie? Żylaki usuwa się zwykle z przyczyn kosmetycznych lub gdy ich obecność jest nieprzyjemna dla właściciela nóg. Są tylko dwie sensowne metody pozbycia się żylaków: spowodowanie zrośnięcia lub usunięcie żylaków (wówczas funkcję żył, które zanikają przejmują pozostałe żyły). Po takiej operacji przez niemal 6 tygodni musisz nosić pończochy uciskowe i zażywać bardzo dużo ruchu. Oprócz tych metod do usunięcia żylaków stosuje się także zamrażanie oraz laser.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze