Żylaki. Ciążowa dolegliwość
DANUTA CAPIGA • dawno temuCiąża zmienia organizm kobiety. Zazwyczaj po porodzie wszystko wraca do normy, ale czasami pozostawia po sobie np. żylaki okolić intymnych. Jest to częsta dolegliwość, która pojawia się nie tylko na nogach, ale również w okolicy miednicy i krocza. Powodów jest kilka, rozszerzające się żyły, niedomykająca się zastawka w żyłach, na skutek czego powstaje refluks (krew cofa się do nóg, zamiast płynąć do serca), powiększająca się macica, która uciska naczynia krwionośne, uwarunkowania genetyczne, nadwaga, spędzanie dużo czasu w pozycji pionowej.
Ciąża zmienia organizm kobiety. Zazwyczaj po porodzie wszystko wraca do normy, ale czasami pozostawia po sobie np. żylaki okolić intymnych. Jest to częsta dolegliwość, która pojawia się nie tylko na nogach, ale również w okolicy miednicy i krocza. Powodów jest kilka, rozszerzające się żyły, niedomykająca się zastawka w żyłach, na skutek czego powstaje refluks (krew cofa się do nóg, zamiast płynąć do serca), powiększająca się macica, która uciska naczynia krwionośne, uwarunkowania genetyczne, nadwaga, spędzanie dużo czasu w pozycji pionowej.
Żylaki w ciąży łatwo zauważyć. Na skórze najpierw pojawiają się sine pajęczaki, które później zmieniają się w wypukłe wybroczyny. Towarzyszy im ból, mogą pojawić się opuchnięcia, swędzenia, uczucie ciężkości w dolnej partii brzucha, zwiększona wrażliwość pęcherza. Te pierwsze objawy informują nas, że krew ma problem z przepchnięciem się przez żyły.
Możliwości leczenia żylaków w ciąży są dość mocno ograniczone. Zabiegi chirurgiczne można wykonywać dopiero po porodzie, a gdy kobieta karmi piersią, po okresie karmienia. Nie jest też wskazane leczenie farmakologiczne. Bardzo dobrym sposobem na łagodzenie bólu nóg i zapobieganie żylakom w ciąży jest noszenie specjalnych rajstop przeciwżylakowych, które masują zalegającą krew. Pomagają też kremy i żele zawierające wyciąg z kasztanowca, który zwiększa napięcie ścian naczyń krwionośnych, łagodzi obrzęki nóg i działa przeciwzapalnie.
Jeśli żylaki nie ustępują po ciąży, należy rozpocząć diagnostykę. By pozbyć się żylaków okolic intymnych, trzeba najpierw wyleczyć ich przyczynę.
— W przypadku zdiagnozowanej niewydolności żylnej w miednicy zawsze sprawdzamy, które naczynia odpowiadają za nieprawidłowy przepływ krwi i zamykamy je stosując tak zwaną embolizację. Jest to procedura małoinwazyjna, polegająca w tym przypadku na jednoczesnym stosowaniu specjalnych wewnątrzżylnych spiral i celowanej skleroterapii piankowej. Powyższe działania likwidują przyczynę refluksu czyli cofania się krwi w stronę nóg – wyjaśnia dr Cezary Szary ze szpitala Medicower.
Trzeba zawsze pamiętać, że żylaki to nie tylko defekt kosmetyczny, ale też poważna choroba, która zlekceważona może prowadzić do powikłań a nawet do śmierci.
Źródło: informacja prasowa Sandra Zochowska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze