Zioła na oczy
BEATKA • dawno temuZastanawiasz się, jak dbać o wzrok, by służył ci latami? Obecnie bardzo często korzystamy z dobrodziejstw elektroniki, a praca na komputerze bardzo osłabia wzrok. Ryzyko pojawienia się chorób oczu wzrasta z wiekiem. Do osłabienia wzroku przyczyniają się też: palenie, niewłaściwa dieta, nadmierne naświetlenie. Do pielęgnacji oczu wykorzystaj zioła. Ziołoterapia może być stosowana jako leczenie podstawowe, wspomagające lub uzupełniające. Pamiętaj, że przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii należy skontaktować się z lekarzem okulistą.
Zioła na jęczmień
Problemy ze wzrokiem pojawiają się najczęściej w wyniku nieodpowiedniej higieny wzroku. Chronić oczy należy cały czas. Kiedy jednak nie pomagają już ćwiczenia relaksacyjne na oczy i zimne kompresy, należy użyć mocniejszych środków leczniczych. Ziołoterapię wykorzystuje się do łagodzenia dolegliwości wywołanych przez jęczmień, zapalenie spojówek i powiek oraz przez kurzą ślepotę. Zioła pomagają w zmniejszaniu objawów suchego oka. Napary z rumianku, świetlika lub bławatka, z powodzeniem są stosowane na choroby oczu.
Jęczmień to choroba spowodowana zapaleniem gruczołu łojowego lub gruczołu mieszczącego się w tarczce powieki. Zapalenie gruczołu łojowego prowadzi do powstania jęczmienia zewnętrznego. Z kolei stan zapalny gruczołu lokalizującego się w tarczce powieki jest przyczyną jęczmienia wewnętrznego. Za pojawienie się choroby odpowiadają bakterie ropne – gronkowce.
Leczenie jęczmienia można przeprowadzić przy pomocy kwiatu krwawnika, rumianku, nagietka i bławatka. Wszystkie zioła należy przechowywać w papierowej, czystej torbie. Aby przygotować odpowiedni napar, należy wsypać do garnuszka dwie łyżeczki zmieszanych ziół, zalać je szklanką wody (jeśli chcemy przygotować większą porcję naparu, wystarczy wsypać więcej ziół i dodać więcej wody, w każdym wypadku należy zachować proporcję – 2 łyżeczki ziół na 1 szklankę wody) i gotować przez 2 minuty. Napar następnie należy ostudzić i przecedzić. Okład z naparu przykłada się na oczy i zmienia co dwie godziny.
Zioła na kurzą ślepotę i zapalenie spojówek
Kurza ślepota to inaczej niedowidzenie zmierzchowe. Osoby cierpiące na kurzą ślepotę bardzo słabo widzą o zmierzchu lub przy przechodzeniu z pomieszczenia dobrze oświetlonego do ciemnego. Zioła można użyć w ramach leczenia uzupełniającego, a nie głównego. Napar przygotowuje się z ziela bylicy pospolitej, kwiatu bzu czarnego, liści orzecha włoskiego, liści pokrzywy, liści brzozy, liści mięty pieprzowej oraz z kwiatu jasnoty białej. Zioła mieszamy. 1 łyżeczkę ziół wsypujemy do garnuszka, zalewamy szklanką wrzątku i parzamy pod przykryciem przez pół godziny. Napar należy odcedzić i gorący pić na noc.
Zapalenie spojówek występuje często razem z zapaleniem powiek. Choroba pojawia się u osób, które pracują w kurzu, dymie lub pyle, cierpią na wrodzoną krótkość powiek. Na pojawienie się zapalenia spojówek i powiek mają też wpływ zakażenia zatok, migdałków, okostnej. Zioła pomocne w leczeniu zapalenia to: ziele świetlika, koszyczek rumianku, kwiat bławatka, kwiat nagietka. 1 łyżkę wymieszanych ziół należy zalać szklanką wrzątku. Przez pół godziny zioła trzeba trzymać pod przykryciem, żeby się zaparzyły. Ciepłym naparem należy przemywać oczy około 5 razy dziennie lub robić okłady.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze