Jak dbać o oczy?

11. O wzrok należy dbać w każdym wiekuBiorąc pod uwagę, jak ważny jest dobry wzrok, dbanie o niego powinno być częścią codziennych czynności. Bez względu na twój wiek pielęgnacja oczu jest niezwykle ważna. Oto 5 najważniejszych wskazówek, które pozwolą ci zachować sokoli wzrok.
Zdjęcie mężczyzny / Shutterstock

11. O wzrok należy dbać w każdym wieku
Biorąc pod uwagę, jak ważny jest dobry wzrok, dbanie o niego powinno być częścią codziennych czynności. Bez względu na twój wiek pielęgnacja oczu jest niezwykle ważna. Oto 5 najważniejszych wskazówek, które pozwolą ci zachować sokoli wzrok.

10. Co jeść, aby mieć dobry wzrok?Od dawna wiemy, że witamina A to podstawa zdrowego wzroku. Marchew, słodkie ziemniaki, brokuły, masło, jarmuż, szpinak, jajka, morele, papaja, mango, groszek, mleko, pomidor i dynia to kilka przykładów źródeł tej witaminy. Kwasy tłuszczowe omega-3, cynk, luteina, witamina C i E również wpływają pozytywnie na nasze oczy.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

10. Co jeść, aby mieć dobry wzrok?
Od dawna wiemy, że witamina A to podstawa zdrowego wzroku. Marchew, słodkie ziemniaki, brokuły, masło, jarmuż, szpinak, jajka, morele, papaja, mango, groszek, mleko, pomidor i dynia to kilka przykładów źródeł tej witaminy. Kwasy tłuszczowe omega-3, cynk, luteina, witamina C i E również wpływają pozytywnie na nasze oczy.

9. Palisz? Rzuć dla dobra wzrokuPalenie to jedna z głównych przyczyn katarakty i uszkodzenia nerwu wzrokowego. Spróbuj więc rzucić palenie. Nie przejmuj się, że już wiele razy próbowałeś, ale ci się nie udało. Wiele badań pokazuje, że im więcej nieudanych prób, tym łatwiej jest w końcu rzucić palenie.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

9. Palisz? Rzuć dla dobra wzroku
Palenie to jedna z głównych przyczyn katarakty i uszkodzenia nerwu wzrokowego. Spróbuj więc rzucić palenie. Nie przejmuj się, że już wiele razy próbowałeś, ale ci się nie udało. Wiele badań pokazuje, że im więcej nieudanych prób, tym łatwiej jest w końcu rzucić palenie.

8. Chroń oczyPromienie UV, kurz i zanieczyszczenia powietrza mogą powodować uszkodzenia oczu. Ważne jest zatem, aby odpowiednio chronić oczy – używaj okularów z filtrem UV i przemywaj oczy zimną wodą po powrocie do domu. Jeśli twoja praca może spowodować uszkodzenia oczu, noś okulary ochronne lub gogle.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

8. Chroń oczy
Promienie UV, kurz i zanieczyszczenia powietrza mogą powodować uszkodzenia oczu. Ważne jest zatem, aby odpowiednio chronić oczy – używaj okularów z filtrem UV i przemywaj oczy zimną wodą po powrocie do domu. Jeśli twoja praca może spowodować uszkodzenia oczu, noś okulary ochronne lub gogle.

7. Unikaj wpatrywania się w ekran komputeraEkran komputera powinien znajdować się przynajmniej 20 cm od oczu. Często też zapominamy mrugać, kiedy pracujemy przy komputerze. Co godzinę popatrz w inne miejsce niż ekran komputera i wykonaj ćwiczenia, takie jak obracanie gałek ocznych czy powolne mruganie. Możesz też po prostu wybrać się na krótki spacer.
Zdjęcie mężczyzny / Shutterstock

7. Unikaj wpatrywania się w ekran komputera
Ekran komputera powinien znajdować się przynajmniej 20 cm od oczu. Często też zapominamy mrugać, kiedy pracujemy przy komputerze. Co godzinę popatrz w inne miejsce niż ekran komputera i wykonaj ćwiczenia, takie jak obracanie gałek ocznych czy powolne mruganie. Możesz też po prostu wybrać się na krótki spacer.

6. Idź do okulistyJeśli masz mniej niż 50 lat, odwiedzaj lekarza co roku. Jeśli masz więcej niż 50 lat, rób to 2 razy w roku. Nawet jeśli nosisz okulary lub nie masz problemów z patrzeniem z bliska czy daleka, bardzo ważne jest, aby chodzić na profilaktyczne badania.
Zdjęcie autorstwa Ken Teegardin / CC BY

6. Idź do okulisty
Jeśli masz mniej niż 50 lat, odwiedzaj lekarza co roku. Jeśli masz więcej niż 50 lat, rób to 2 razy w roku. Nawet jeśli nosisz okulary lub nie masz problemów z patrzeniem z bliska czy daleka, bardzo ważne jest, aby chodzić na profilaktyczne badania.

5. Co jeszcze zrobić dla oczu?Istnieje wiele innych technik, które pomogą oczom, np. masowanie, nakładanie na powieki plastrów ogórka oraz używanie wysokiej jakości produktów do oczu – okularów, soczewek itp. Pamiętaj, że nie wszystkie okulary chronią przed promieniami UV, wybieraj więc odpowiednie produkty.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

5. Co jeszcze zrobić dla oczu?
Istnieje wiele innych technik, które pomogą oczom, np. masowanie, nakładanie na powieki plastrów ogórka oraz używanie wysokiej jakości produktów do oczu – okularów, soczewek itp. Pamiętaj, że nie wszystkie okulary chronią przed promieniami UV, wybieraj więc odpowiednie produkty.

4. Zmęczone oczyZmęczenie oczu to powszechny problem w XXI wieku. Chodzi oczywiście o korzystanie z komputerów i telewizorów. Przemęczeniu oczu towarzyszy podwójne widzenie, czerwone lub wysuszone oczy, ból głowy, karku i pleców. Co zrobić, aby skutecznie zapobiegać tym problemom? Oto kilka przydatnych wskazówek.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

4. Zmęczone oczy
Zmęczenie oczu to powszechny problem w XXI wieku. Chodzi oczywiście o korzystanie z komputerów i telewizorów. Przemęczeniu oczu towarzyszy podwójne widzenie, czerwone lub wysuszone oczy, ból głowy, karku i pleców. Co zrobić, aby skutecznie zapobiegać tym problemom? Oto kilka przydatnych wskazówek.

3. Nie bądź nocnym markiemPora dnia, podczas której pracujesz na urządzeniu cyfrowym, ma znaczenie. Praca na laptopie w nocy sprawia, że źrenice powiększają się i dostaje się do nich więcej światła. Jednak czytanie wymaga zmniejszania się źrenicy, aby czynność ta przebiegała łatwiej. W związku z tym zawsze miej włączoną lampkę, która jasnością odpowiada jasności monitora.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

3. Nie bądź nocnym markiem
Pora dnia, podczas której pracujesz na urządzeniu cyfrowym, ma znaczenie. Praca na laptopie w nocy sprawia, że źrenice powiększają się i dostaje się do nich więcej światła. Jednak czytanie wymaga zmniejszania się źrenicy, aby czynność ta przebiegała łatwiej. W związku z tym zawsze miej włączoną lampkę, która jasnością odpowiada jasności monitora.

2. MruganieMruganie zapewnia oczom odpowiednie nawilżenie, co wpływa na jakość widzenia. W pomieszczeniach klimatyzowanych oczy mogą szybciej się wysuszać, a rzadkie mruganie przyspiesza ten proces i powoduje swędzenie i zaczerwienienie oczu. Pamiętaj więc o mruganiu podczas pracy przy komputerze lub nawilżaniu oczu kroplami co 2 godziny.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

2. Mruganie
Mruganie zapewnia oczom odpowiednie nawilżenie, co wpływa na jakość widzenia. W pomieszczeniach klimatyzowanych oczy mogą szybciej się wysuszać, a rzadkie mruganie przyspiesza ten proces i powoduje swędzenie i zaczerwienienie oczu. Pamiętaj więc o mruganiu podczas pracy przy komputerze lub nawilżaniu oczu kroplami co 2 godziny.

1. Reguła 20-20-6Ta prosta reguła pozwoli ci cieszyć się zdrowym wzrokiem: co 20 minut rób 20 sekund przerwy i patrz w innym kierunku na odległość 6 metrów. Takie zachowanie zapewni odpowiednie ćwiczenia oczu i ich odpoczynek od ekranu monitora.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

1. Reguła 20-20-6
Ta prosta reguła pozwoli ci cieszyć się zdrowym wzrokiem: co 20 minut rób 20 sekund przerwy i patrz w innym kierunku na odległość 6 metrów. Takie zachowanie zapewni odpowiednie ćwiczenia oczu i ich odpoczynek od ekranu monitora.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Gestoza, czyli zatrucie ciążowe Śmiech jest zaraźliwy Katar sienny Jesteśmy coraz grubsi! Zabawy andrzejkowe dla dorosłych Mężczyzna bez testosteronu! Czy koty miewają depresję? Katar alergiczny Wszystkie gwiazdkowe prezenty w jednym miejscu? W drogerii Super-Pharm to możliwe! Uzależnienie od opalania Ćwiczenia na spalanie tłuszczu 3 sposoby na oparzenie