Polub kaszę!
DANUTA CAPIGA • dawno temuPod względem wartości odżywczych kasze przewyższają ryż, makaron i ziemniaki. Są bogatym źródłem skrobi, białka, witamin z grupy B, kwasu foliowego, witaminy E. Zawierają też składniki mineralne, głównie potas obniżający ciśnienie, żelazo zapobiegające niedokrwistości oraz magnez korzystnie działający na układ nerwowy i pracę mięśni.
Pod względem wartości odżywczych kasze przewyższają ryż, makaron i ziemniaki. Są bogatym źródłem skrobi, białka, witamin z grupy B, kwasu foliowego, witaminy E. Zawierają też składniki mineralne, głównie potas obniżający ciśnienie, żelazo zapobiegające niedokrwistości oraz magnez korzystnie działający na układ nerwowy i pracę mięśni.
Po zjedzeniu kaszy zawarte w jej składzie węglowodany rozkładają się powoli, a uwolniona glukoza przez długi czas dostarcza naszym komórkom energię i rzadziej mamy ochotę na słodkie przekąski i tłuste jedzenie.
Kasze nie zwierają konserwantów, gdyż mają w sobie mało wody i nie zachodzą w nich tak szybko procesy psucia się. Kasza nie jest też barwiona i nie potrzeba poprawiać jej smaku i aromatu. Jest produktem naturalnym, poddanym tylko obróbce technologicznej.
Kasza jęczmienna jest jedną z najczęściej spożywanych w Polsce. Dwa najpopularniejsze rodzaje, jakie trafiają na nasze stoły, to pęczak i kasza perłowa. Pęczak jest najmniej przetworzony, bo otrzymany z całych, nie pokruszonych ziaren jęczmienia.
Najważniejszą zaletą kaszy jęczmiennej jest spora zawartość tzw. rozpuszczalnego błonnika pokarmowego. Przyczynia się on przede wszystkim do obniżenia we krwi ilości złego cholesterolu (LDL). Pomaga też utrzymać na stałym pułapie poziom glukozy w naszym organizmie.
Kasza jaglana wytwarzana jest z nasion prosa i uważana za jedną z najlepszych kasz. Zawiera nieco mniej błonnika, przez co mogą ją jeść osoby na diecie lekkostrawnej. Nie zawiera też glutenu, może być więc spożywana przez alergików.
Kasza manna pozyskiwana jest w wyniku przemiału pszenicy, dostarcza dużą ilość skrobi, białka i jest bardzo wartościowa nie tylko dla dzieci ale również dla osób na diecie lekkostrawnej.
Kasza gryczana zawiera przede wszystkim dużą ilość błonnika, pobudzającego perystaltykę jelit, pomocnego zwłaszcza przy zaparciach. W kaszy tej znajdujemy mnóstwo białka roślinnego, zbliżonego właściwościami do białek obecnych w roślinach strączkowych.
Kasze warto umieścić w swoim jadłospisie, gdyż nie dość, że są smaczne same w sobie i jako dodatki, to mają nieporównanie ogromne wartości odżywcze.
Źródło: informacja prasowa Izabela Wojtowicz
Zdjęcie nr 1: Ewa Oracz
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze