Kasza w diecie
DAMIESA • dawno temuDietetycy często apelują, aby wymieniać tuczące i nic nie wnoszące do naszego organizmu makarony na zdrowsze kasze. Powód? Są one o wiele bardziej pożywne, a do tego są cennym źródłem błonnika, który wypełniając żołądek pozwala na długo czuć sytość, co z kolei eliminuje nadmierne podjadanie między posiłkami. Jakie rodzaje kaszy warto włączyć do swojego jadłospisu? Oto kilka podpowiedzi.
Rodzaje kaszy
Kasza jęczmienna – choć istnieje jej kilka rodzajów, to niezależnie od wyboru jest bogata w witaminę PP, która obniża poziom cholesterolu we krwi i rozszerza naczynia krwionośne. Ten typ kaszy pomaga także pozbyć się tak nieprzyjemnych dolegliwości jak wzdęcia czy uporczywe zaparcia. Do tego ma działanie moczopędne.
Kuskus – pozyskiwany jest z ziaren pszenicy i cechuje się okrągłymi ziarnami. Gotuje się go na parze, a następnie zalewa wrzątkiem, aby masa stała się miękka i dobrze nasiąknęła wodą. Ten rodzaj kaszy świetnie komponuje się w zestawieniu z mięsem w sosie czy warzywami, jednak jest ubogi w witaminy i minerały.
Kasza kukurydziana – charakteryzuje się nieco gorzkim smakiem, ale za to jest cennym źródłem błonnika oraz beta-karotenu. Doskonale sprawdza się dodana do gulaszu czy zupy. Jest polecana alergikom i osobom cierpiącym na niedokrwistość.
Kasza manna – pokarm niby dla dzieci, ale i dorośli powinni po nią czasem sięgać, ponieważ jest bogata w witaminy i mikroelementy, których nasz organizm potrzebuje. Ten rodzaj kaszy jest niezwykle łatwostrawny, dlatego jej spożycie jest polecana osobom z dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego i układu trawiennego. Kasza manna może być składnikiem ciast lub stanowić dodatek do zupy mlecznej.
Kasza jaglana – polecana osobom na diecie bezglutenowej. Posiada w swoim składzie sporo białka oraz skrobi, a także witaminę B1. Zawarta w niej krzemionka ma dobroczynny wpływ na stawy, a bogactwo składników odżywczych decyduje o tym, że jej systematyczne spożywanie może znacząco poprawić stan skóry i włosów. Do tego dzięki zawartości lecytyny dobroczynnie wpływa na pracę mózgu. Jej spożycie jest zalecane osobom cierpiącym na anemię, ze względu na sporą zawartość żelaza. Kasza ta pomaga także w leczeniu nowotworów czy w rekonwalescencji po operacji. Jest także wskazana dla osób z dolegliwościami wątroby i nerek oraz świetnie usuwa gromadzące się w organizmie toksyny.
Wartości odżywcze kaszy
Jeśli chodzi o wartości odżywcze, to kasza pod tym względem znacznie przewyższa ryż. Ma w swoim składzie sporo witamin z grupy B oraz witaminę PP, E a także kwas foliowy. Do tego jest źródłem: wapnia, żelaza, cynku i miedzi. Dostarcza ona więc naszemu organizmowi takich substancji jak: błonnik, skrobia i białko roślinne. W skuteczny sposób obniża ciśnienie, harmonizuje działanie układu nerwowego, poprawia perystaltykę jelit i zapobiega nowotworom, a także zapobiega niedokrwistości. Spożycie kaszy nie jest wskazane u osób zmagającymi się z wrzodami żołądka i dwunastnicy czy cierpiących na zgagę.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze