Właściwości kaszy jaglanej
DAMIESA • dawno temuTen rodzaj kulinarnego dodatku powinien królować w przygotowywanych posiłkach jak najczęściej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta! Kasza to niezastąpiony składnik diety odchudzającej, jest bowiem niskokaloryczna, a dostarcza organizmowi niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego błonnika, który zapewnia uczucie sytości, a do tego nie powoduje wzrostu masy ciała i znacznie ułatwia trawienie. Jej odmiana jaglana, to ten rodzaj kaszy, który świetnie sprawdza się nie tylko jako dodatek do dań obiadowych. Jaki ma ona wpływ na zdrowie i jakie posiłki można przyrządzić na jej bazie?
Wartośćodżywcza kaszy jaglanej
Do najważniejszych profitów, jakie można osiągnąć wpisując ją na karty swojego jadłospisu jest to, że pomaga ona schudnąć, a do tego skutecznie usuwa toksyny z organizmu, dzięki czemu proces utraty tkanki tłuszczowej jest znacznie szybszy i bardziej efektywny. Kasza jaglana jest cennym źródłem witamin z grupy B, a także posiada w swoim składzie wysoki poziom białka i węglowodanów. Można w niej także znaleźć dobroczynne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu sole mineralne. Ponadto są w niej takie pierwiastki jak potas, miedź, żelazo czy fosfor. Jej zaletą jest także to, że jest ona często polecana jako składniki diety bezglutenowej, więc jest idealna dla alergików. Ten rodzaj kaszy jest także bardzo lekkostrawny, więc nie powoduje wzdęć ani nieżytów żołądka. Działa bowiem na jelita jak miotełka, usuwając z niego zalegające w nim złogi pokarmowe i poprawiając przemianę materii. Do tego wzmacnia nerki, wspomaga proces mineralizacji kości i zapobiega fermentacji w żołądku. Nie bez znaczenia jest także jej wpływ na urodę. Jej systematyczne spożywanie działa na kondycję skóry, paznokci i włosów.
Potrawy z dodatkiem kaszy jaglanej
Ten rodzaj kaszy warto dodawać do mleka. Do takiego posiłku dobrym pomysłem będzie także dorzucenie do jabłek w cynamonie czy rodzynek, bakalii lub pokruszonych orzechów. Innym rozwiązaniem jest także wkomponowanie kaszy jaglanej do jogurtu. Taka przekąska pozwoli na długo pożegnać uczucie głodu i uporczywego burczenia w żołądku. Jeśli chodzi o propozycje obiadowe, to kaszę jaglaną można stosować zamiast ziemniaków czy ryżu, jako uzupełnienie potraw z mięsem czy ryb. Świetnym pomysłem jest także nafaszerowanie nią udek kurczaka, przyrządzenie z jej dodatkiem kotletów czy placków (zamiennie z kaszą manną). Oryginalnym pomysłem na lekkostrawne ciepłe śniadanie, które będzie prawdziwą bombą witaminową i podziała jak prawdziwy zastrzyk energii o poranku jest przygotowanie kaszy jaglanej z jabłkiem. W tym celu należy ugotować owoce w ¼ szklanki wody (trzeba je pokroić wcześniej na małe kawałki, by szybciej stały się miękkie), dodać do nich rodzynki oraz skórkę pomarańczową, a na koniec posypać cynamonem. Gdy jabłka będą już miękkie należy do nich dodać szklankę ugotowanej wcześniej kaszy jaglanej i całość trzymać kilka minut na gazie, aż do momentu, gdy kasza wchłonie nadmiar wody i sok z owoców. Do takiej przekąski można dodać nieco cukru, jeśli danie po przyrządzeniu nie będzie wystarczająco słodkie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze