Właściwości lecznicze czosnku
DAMIESA • dawno temuTen składnik kulinarny nie jest lubiany przez wszystkich. Intensywny zapach, który utrzymuje się przez długi czas po jego spożyciu, powoduje niesmak w ustach, a do tego niezwykle trudno się pozbyć nieświeżego oddechu. Jedzenie czosnku przed randką to sprawdzony sposób na to, aby zakończyła się totalnym fiaskiem! Czy można zatem znaleźć w nim jakieś pozytywy? Oczywiście, że tak! Czosnek bowiem to skuteczny lek na wiele zdrowotnych dolegliwości.
Działanie czosnku na organizm
Czosnek jest znany przede wszystkim ze swoich właściwości chroniących organizm przed infekcjami. Jego spożycie jest polecane w okresie grypy czy zwykłego przeziębienia, jako kuracja wzmacniająca, np. podczas choroby gardła. Czosnek potrafi „rozprawić się” ze wszelkimi bakteriami i infekcjami wirusowymi, ułatwia wykrztuszanie, pomaga w zmniejszaniu produkowanej flegmy, leczy zapalenie zatok czy nawet przyczynia się do znacznego obniżenia gorączki. Wykazuje takie działanie dzięki swoim właściwościom rozgrzewającym organizm i wzmagającym potliwość. Ale na tym nie kończą się jego zalety. Kilka ząbków czosnku dodanych do posiłków potrafi także zbawiennie działać na przewód pokarmowy, uwalniając go od szkodliwych toksyn i pasożytów. Jest on także nieocenionym środkiem na pozbywanie się z organizmu metali ciężkich, czyli wspomaga organizm przy silnych zatruciach. Niszczy obecne w nim infekcje, a do tego poprawia trawienie i ułatwia usuwanie nadmiaru gazów. Świetnie radzi sobie z przywracaniem kondycji organizmu po kuracji antybiotykowej.
Spożywanie czosnku jest polecane osobom z podwyższonym cholesterolem, ponieważ skutecznie normuje jego poziom. Z innych właściwości czosnku należy wymienić także to, że wpływa na regulowanie prawidłowego poziomu cukru we krwi i ma działanie przeciwalergiczne.
Jeśli chodzi o wpływ czosnku na urodę, to na uwagę zasługują obecne w nim antyutleniacze, które walcząc z aktywnością wolnych rodników mają działanie odmładzające. Do tego zbawiennie działa on także na naczynia krwionośne, co z kolei zapobiega powstawaniu żylaków oraz pojawianiu się nieestetycznych „pajączków” na skórze.
Jak wykorzystać czosnek w kuchni?
Ilość potraw, do jakich można wkomponować kilka ząbków czosnku jest niezliczona. Warto zatem dodawać je do mięs, sosów, zapiekanek czy nawet owoców morza. Pozwala to nieco zminimalizować jego intensywny zapach, a potrawom nadać głębi. Świetnie sprawdzi się także czosnek dodany do makaronów, gulaszu czy warzywnych sałatek. Dla tych, którzy nie mają problemu z charakterystycznym aromatem czosnku, można polecić dodawanie go do kanapek czy jogurtu. Do pizzy świetnie sprawdza się sos czosnkowy. Dobrym pomysłem na to, jak nieco złagodzić bardzo wyrazisty zapach czosnku jest wcześniejsze zanurzenie kilku jego ząbków we wrzątku. Warto jednak pamiętać o tym, że jego gotowanie niemal całkowicie pozbawia go leczniczych właściwości.
Sprawdzonym sposobem na to, jak szybko pozbyć się przeziębienia jest przygotowanie na jego bazie aromatycznego naparu. W tym celu wyciśnięty z niego sok należy połączyć z mlekiem oraz miodem i wypić taką miksturę przed położeniem się do łóżka. Inny skuteczny specyfik stanowi połączenie rozgniecionych ząbków czosnku z sokiem z cytryny oraz dodatkiem wody. Nie należy zapominać również o tym, że czosnek jest niezastąpionym składnikiem konserwowania warzyw.
Co ciekawe, aby pozbyć się nieświeżego oddechu po jego spożyciu, zaleca się żucie natki pietruszki czy kopru.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze