Rodzaje pieczywa
KAROLINA • dawno temuWielkie szczęście miał ten, kto choć raz rankiem znalazł się w okolicach piekarni i miał możliwość zakupienia świeżego, aromatycznego, ciepłego pieczywa, które rozpływało się w ustach i sprawiało, że na nic innego nie miało się już ochoty. Chrupiący chleb lub pyszne słodkie bułeczki to niemal najczęściej spożywane produkty, o których często wiemy naprawdę niewiele. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jaką rolę odgrywa jedzenie pieczywa w diecie, i w jakiej postaci jest najzdrowsze.
Pieczywo w diecie
Pojęcie pieczywa jest bardzo szerokie, a w jego znaczeniu mieści się wiele odmian. Używając go, mamy więc na myśli zarazem bułeczki, rogale, kajzerki i chleb. Produkty te różnią się nie tylko nazwą, lecz także składnikami, z jakich powstały oraz kształtem i sposobem wypiekania. Definicja pieczywa wskazuje na cechy w składzie mąki, wody, soli, a także innych dodatków oraz na obróbkę termiczną w postaci wypiekania.
Pieczywo w diecie jest podstawowym źródłem węglowodanów. Jedzenie pieczywa dostarcza także organizmowi aminokwasów, białek oraz wiele witamin i soli mineralnych, do których zaliczyć należy między innymi: sód, potas, magnez, wapń i fosfor. Najwięcej w pieczywie jest natomiast witamin z grupy B oraz A. Bez względu na rodzaj pieczywo dostarcza błonnik, który jest niezbędny do właściwego funkcjonowania układu pokarmowego, choć należy pamiętać, że jego zawartość w poszczególnych produktach może być różna.
Jedzenie pieczywa z jednej strony dostarcza nam wielu niezbędnych do właściwego funkcjonowania organizmu substancji, z drugiej natomiast znane jest jako główny powód przybierania na wadze. Czy należy w takim razie jeść pieczywo? Okazuje się, że podobnie jak inne produkty spożywcze bułeczki, domowy chleb, rogaliki i chałki powinny znaleźć się w naszej diecie, jednak dla naszego zdrowia powinniśmy kontrolować ich jakość oraz ilość. W 100 g kajzerki znajduje się około 290 kcal, a w maślanych rogalikach nawet 320 kcal. Warto zatem zapoznać się z wartością energetyczną spożywanego przez nas pieczywa, aby jego nadmiar nie doprowadził do problemów z nadwagą.
Jakie pieczywo jest najzdrowsze?
Zanim dowiemy się, jakie pieczywo jest najzdrowsze, należy wskazać różne jego rodzaje. Otóż dzieli się je przede wszystkim ze względu na rodzaj mąki, przy pomocy której zostało wytworzone. I tak wyróżniamy: pieczywo pszenne, pieczywo żytnie i pieczywo mieszane. W ich obrębie wskazać można także wiele odmian związanych z obecnością dodatków, odmiennych kształtów oraz z kolorem użytej mąki. Do pieczywa pszennego zaliczyć należy: chleb pszenny, razowy, bułki maślane i bagietki, podczas gdy pieczywo żytnie to: chleb pełnoziarnisty, razowy a nawet pumpernikiel.
Przy wyborze pieczywa należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy w jego składzie nie pojawiły się substancje wydłużające przydatność. Najzdrowsze zatem są te wypieki, które mają najkrótszy okres spożycia i nie mogą miesiącami leżeć w chlebaku. Oprócz tego ważne jest, aby spożywać chleb i bułki wytworzone z pełnoziarnistej mąki, ponieważ zawiera ona znacznie większą ilość witamin i soli mineralnych oraz na dłużej zaspokaja apetyt.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze