Makaron cannelloni - przepisy
DAMIESA • dawno temu • 1 komentarzWłoska kuchnia to bogaty zestaw potraw, które z dodatkiem sosu pomidorowego i sera żółtego stanowią kulinarną wizytówkę tamtych rejonów świata. Jednym z takich specjałów jest cannelloni, czyli makaron w kształcie rurek, które napełnia się mięsem mielonym. Taka potrawa, choć dość kaloryczna jest warta „dietetycznego grzechu”. Dziś kilka smakowitych pomysłów na przygotowanie tych charakterystycznych kluseczek.
Wybór farszu do cannelloni
Nie jest wcale powiedziane, że ściśle musimy się trzymać włoskich przepisów. Z farszem do cannelloni można śmiało eksperymentować. Do mielonego mięsa można dodać poszatkowaną, zeszkloną cebulkę, suszone pomidorki czy ostrą paprykę, a całość doprawić słodkim chili, czosnkiem i natką pietruszki. Do takiego nadzienia najlepiej pasować będzie sos pomidorowy, który świetnie podkreśli smak mięsa. Jeśli więc chcemy przygotować cannelloni wegetariańskie możemy np. przygotować nadzienie na bazie szpinaku i sera feta, całość doprawiając aromatycznymi przyprawami takimi jak koperek, bazylia czy oregano. Smak sosu w tym przypadku może być np. czosnkowy lub jogurtowy. Warto pamiętać o tym, że farsz powinien być zwarty, ale też niezbyt rzadki, bo rurki będzie ciężko napełniać nadzieniem. Szpinak wybornie będzie smakować również w zestawieniu z wędzonym łososiem oraz startym serem żółtym. Do bezmięsnego cannelloni idealnie pasować będzie bakłażan czy cukinia, a także takie składniki jak pieczarki podsmażane na maśle czy przyprawy w postaci kminku. Takie wegetariańskie cannelloni warto wzbogacić sosem serowo-śmietanowym.
Pieczenie i serwowanie cannelloni
Odpowiednio przygotowane cannelloni z farszem mięsnym lub warzywnym umieszcza się w żaroodpornym naczyniu, a następnie zalewa wybranym sosem, np. beszamelowym czy pomidorowym. Na koniec całość posypujemy startym serem żółtym. Makaronu wcześniej nie trzeba gotować, bo pod wpływem temperatury i tak ładnie się upiecze. Dobrym pomysłem, który nieco nam ułatwi napełnianie makaronowych rurek jest zanurzenie ich we wrzątku na 3 minuty. Tym sposobem makaron stanie się bardziej miękki i łatwiej będzie nam faszerować rurki nadzieniem. Piekarnik powinien być rozgrzany do około 180 stopni, a optymalny czas pieczenia to około 40 minut. Po upływie zalecanego czasu, warto jest sprawdzić miękkość potrawy lekko nakuwając ją widelcem. Zasada przygotowania cannelloni jest więc bardzo podobna to tej, jaką stosujemy w przypadku lasagne. Makaron cannelloni najlepiej smakuje podany na ciepło, ale może także posłużyć jako zimna przekąska między posiłkami. W wersji wegetariańskiej będzie idealnie się komponowało z białym winem, a w przypadku farszu mięsnego dużo lepszym rozwiązaniem będzie podanie z wytrawnym winem czerwonym.
Zaletą cannelloni jest to, że ze względu na zastosowane składniki i ciężki sos jest to potrawa, która na długo pozostawia uczucie sytości. Jednak jej spożycia powinny sobie odmówić osoby ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu i otyłością, bo to włoskie danie jest dość kaloryczne.
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze