Aromatyczny pasztet – jak go przyrządzić?
DAMIESA • dawno temuZapach pieczonego mięsa unoszący się po domu z rozgrzanego prodiża chyba już zawsze będzie mi się kojarzył ze świętami. Żeby jednak mieć tą atmosferę częściej przyznam się szczerze, że „przełamałam się” i postanowiłam także zgłębić tajniki przyrządzenia pasztetu, tak by ów aromatyczna woń rozchodziła się w domu nie tylko na specjalne okazje. Dlatego dziś postaram się i Was zachęcić do nauczenia się tej wcale nietrudnej sztuki kucharskiej.
Pasztet możemy przyrządzić np. z wołowiny, czy wieprzowiny, ale może to być także dziczyzna. Sprawdź się także wątróbka, ale należy wtedy pamiętać także o dodaniu cebuli. Reguła przygotowania w początkowym etapie jest dokładnie taka sama. Ugotowane i doprawione wcześniej mięso (można tu wykorzystać liście laurowe i ziele angielskie) trzeba dwukrotnie przemielić przez maszynkę.
Jeśli chodzi o pomysły niestandardowych dodatków, który można sprytnie wpleść do mięsa, tak aby nabrało zupełnie innego smaku opcji jest sporo. Trzeba jednak pamiętać, aby użyć je jeszcze przed połączeniem z innymi składnikami z drugiego etapu przyrządzania masy o którym mowa będzie w dalszej części.
- suszone pomidory lub pomidorki z puszki (trzeba jednak pamiętać, by je porządnie uprzednio odsączyć
- suszone śliwki lub morele – świetnie wzbogacają smak mięsa wydobywając z niego głębię i sprawiając, że całość jest bardzo aromatyczna. Do tego świetnie poprawiają przemianę materii.
- pistacje – taki „chrupki” akcent wzbogaca przyjemność jedzenia
-grzyby– muszą być wcześniej podsmażone na patelni i drobno posiekane
- żurawina – tą dodajemy wyjątkowo w ostatnim etapie, tuż po wyrobieniu masy i przed włożeniem do piekarnika/prodiża
- imbir – przyprawa znana, ale nadal niechętnie stosowana w przypadku pasztetu, a to niestety błąd. Przyprawione nim mięso bowiem ma dużo bardziej wyrazisty smak.
- oliwki – sprawdzają się zwłaszcza w przypadku pasztetu drobiowego
- ziarna słonecznika– niepozorny składnik, a może wnieść do całości bardzo ciekawy akcent
- bazylia – podkreśla smak wątróbki
- warzywa – można dodać np. marchewkę, pietruszkę i selera
Po dodaniu wymienionych składników zabieramy się za wyrobienie masy. W tym celu dodajemy dwa jajka, wymoczoną w wodzie bułkę, doprawiamy sola i pieprzem i wkładamy do piekarnika rozgrzanego do temperatury 200 stopni na około 40 min. I uwaga: ze względu na dodane składniki czas pieczenia może być nieco inny, a zbyt długie może sprawić, że mięso zbyt wyschnie i nie będzie się dobrze kroić, dlatego bądźmy czujni!
W jakiej smakowej kompozycji zamierzacie przyrządzić Wasz następny domowy pasztet?
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze