Produkty sojowe
DAMIESA • dawno temuDieta wegetariańska obfituje w szereg produktów, które mają „zrekompensować” brak mięsa w diecie i dostarczyć organizmowi składników odżywczych, których potrzebuje do prawidłowego rozwoju. Jednym z takich artykułów spożywczych jest soja, na bazie której można przygotować mnóstwo ciekawych potraw. Jakie posiada właściwości i jak działa na nasze zdrowie? Na czym polega jej „moc uzdrawiania”? Pora to sprawdzić.
Zdrowotne właściwości soi
Wiele mówi się o leczniczym działaniu soi, jednak czy wiemy tak naprawdę w czym tkwi jej sekret? Otóż ziarna zawierają białka, oleje, witaminy (zwłaszcza te z grupy B) oraz minerały, które zaopatrują organizm w szereg składników odżywczych. Soja jest źródłem potasu, magnezu, żelaza, fosforu oraz wapnia. Posiada także spore ilości wielonasyconych kwasów tłuszczowych. Zawarte w soi fitoestrogeny, będące naturalnym źródłem hormonów chronią skórę przed utratą wody, a więc opóźniają pojawienie się pierwszych zmarszczek. Do tego skutecznie zapobiegają rozwojowi raka piersi i wspomagają przemianę materii. Produkty sojowe świetnie zastępują białko zwierzęce, którego nadmiar z czasem może prowadzić do powstawania nowotworów. Do tego wpływają zbawiennie na układ krążenia, a co za tym idzie usprawniają pracę serca zapobiegając zawałom. Ponadto ziarna soi obniżają poziom cholesterolu, redukują ciśnienie tętnicze, a także wzmacniają kości, więc znacząco minimalizują ryzyko wystąpienia osteoporozy czy miażdżycy w starszym wieku. Zawarte w niej izoflawony działają jak przeciwulteniacze, które wzmacniają odporność i redukują wolne rodniki odpowiedzialne za procesy starzenia. Być może właśnie z tego powodu soja uważana jest za źródło młodości. Jej spożywanie jest polecane zwłaszcza kobietom w okresie menopauzalnym, które zmagają się z uderzeniami gorąca i nadmierną potliwością. Kaloryczność soi zależy od typu produktów, jakie przyrządzimy na jej bazie. Mimo wielu zalet, nie wolno jednak zapominać o tym, że nadmierne spożywanie soi może przyczynić się do pojawiania się woli tarczycy. Może także powodować reakcje alergiczne u osób z nietolerancją białek sojowych i wpływać na obniżenie płodności u mężczyzn.
Dania z soją
Z soi produkowane są oleje, mleko, jogurty czy makarony i tofu. A jakie potrawy z soją warto przygotować? Można ją wykorzystać np. do przygotowanie farszu do naleśników czy pierogów. Wystarczy ugotowane ziarenka wymieszać z lekko podsmażoną i drobno poszatkowaną cebulką oraz bułką tartą, jajkiem i przyprawami w postaci soli, pieprzu oraz koperku. Kotlety sojowe natomiast będą idealnym posiłkiem na nieco większy głód. Aby je przygotować ugotowane ziarna soi (wystarczy jedno opakowanie) należy zmieszać z jajkiem oraz namoczoną wcześniej bułką, a następnie doprawić masę majerankiem. Po uformowaniu masy, kotlety smażymy na oliwie z oliwek, aż do momentu, gdy się lekko zarumienią. Takie obiadowe danie będzie doskonale komponować się z dodatkiem startego sera żółtego i zeszklonych krążków cebuli. Do tego jest bardzo zdrowe i niskokaloryczne, więc warto je polecić osobom będącym na diecie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze