Soja - nie tylko dla wegetarian
PAULINA.TYBURSKA • dawno temuArtykuł sponsorowany
Z pewnością zetknęliście się czasem w sklepach spożywczych i restauracjach z produktami lub daniami z soi. Na pewno słyszeliście o mleku sojowym, kiełkach i tofu. Soja przeważnie kojarzy się także z wegetarianizmem. Czy zastanawialiście się jednak czym soja jest, skąd pochodzi i że z równie dobrym skutkiem w kuchni mogą z niej korzystać również zatwardziali mięsożercy?
Właściwości soi
Soja pochodzi ze Wschodniej Azji, gdzie była używana od tysięcy lat zarówno jako żywność jak i składnik wielu leków. Dziś jest również uprawiana w wielu innych miejscach na całym świecie.
Soja, podobnie jak fasola, soczewica czy groch, jest rośliną strączkową. Istnieje wiele — łącznie ponad 100 — odmian soi, które mogą się dość znacznie od siebie różnić. Odmienny może być kolor, rozmiar, a także zawartość białka. Wszystko zależy od tego, w jakim klimacie i na jakiej glebie soja jest uprawiana. Ziarna soi, wykorzystywane przez Alpro Soya, pochodzą przede wszystkim z Brazylii, Kanady i Chin. Soja ta jest wolna od GMO, czyli nie jest modyfikowana genetycznie.
Soję można jeść na wiele sposobów. Jest często używana do robienia innych produktów, takich jak tempeh (sfermentowana soja), miso (pasta z soi), tofu (twaróg sojowy). Soja jest też często wykorzystywana jako alternatywa dla mleka krowiego. Napoje sojowe zawierają od 5 do 10 razy więcej białka od "normalnego" mleka.
Przetwory sojowe oferują wiele korzyści dla zdrowia. Dzięki niskiej zawartości tłuszczów nasyconych, nie podnoszą poziomu cholesterolu we krwi.
Napoje sojowe można wykorzystywać na zmianę z mlekiem krowim. Lub, jeśli organizm nie toleruje laktozy, zamiast krowiego nabiału. Więcej informacji o tym, jakie właściwości zawierają produkty sojowe znajdziecie na facebooku Alpro Soya. Soja została uznana za ważny składnik diety i zawarta w zalecanej Polakom piramidzie żywieniowej, która proponuje, aby niektóre porcje mięsa zastępować rybami i roślinami strączkowymi.
Zastosowanie soi
Jeśli zastanawiasz się, jak możesz najlepiej wykorzystać soję, oto kilka porad:
- Zrób koktajl owocowy lub warzywny na naturalnym bądź smakowym napoju sojowym.
- Do zupy zamiast śmietany dodaj naturalny napój sojowy.
- Zrób mięsną lub szpinakową lasagnę z dodatkiem napoju sojowego (do wersji warzywnej możesz też użyć granulatu sojowego).
- Na deser lub drugie śniadanie zjedz deser sojowy (czekoladowy albo waniliowy) lub wypij napój sojowy Alpro Soya o smaku naturalnym, waniliowym lub czekoladowym, który teraz jest również dostępny w mniejszym opakowaniu (250 ml) ze słomką.
- Jeśli się odchudzasz, do kawy lepiej użyć napoju sojowego, który ma mniej kalorii mleka krowiego.
Warto pamiętać, że pomimo wielu zdrowotnych i smakowych zalet, soja, jak prawie wszystko na świecie, jest dobra w odpowiednich proporcjach. Dokładniejsze informacje, a także mnóstwo przepisów (zarówno dla wegetarian, jak i mięsożerców) znajdziecie na facebookowej stronie Alpro Soya.Tam np. znalazłam przepis na najróżniejsze desery, w tym na czekoladowe pucharki. Śledząc stronę, można też trafić na konkursy, w których do wygrania bardzo smakowite nagrody!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze