Dieta ryżowa
DAMIESA • dawno temu • 1 komentarzMetoda odchudzania oparta na spożywaniu dużej ilości ryżu to świetny sposób na gruntowne oczyszczenie organizmu z toksyn. Dietę tę polecają specjaliści medycyny naturalnej. Sprawia ona, że mimo uczucia sytości, sylwetka stopniowo staje się coraz bardziej zgrabna. Jakie działanie ma ona na organizm i o czym warto pamiętać decydując się na jej przeprowadzenie?
Dieta ryżowa na odchudzanie
Ten rodzaj diety to doskonały sposób na poprawienie trawienia, co z kolei znacznie ułatwia odchudzanie. Dostarcza ona niewiele kalorii, a przy tym jej zaletą jest to, że zapewnia uczucie sytości, więc po jej zakończeniu ryzyko pojawienia się efektu jojo jest naprawdę minimalne. Ryż jest cennym źródłem potasu, a do tego zawiera mało sodu, a więc przyczynia się do szybszego usuwania nadmiaru wody z organizmu. Skutkiem wzmożonego spożywania produktów zbożowych jest poprawa perystaltyki jelit, odtłuszczenie wątroby, a także przyrost sił witalnych. Ryż w odróżnieniu od tuczących i ciężkostrawnych ziemniaków serwowanych często do dań obiadowych, nie powoduje uczucia pełności i ospałości, więc po spożyciu takiego posiłku nie traci się chęci do działania. Ponadto zawiera on błonnik, który zmusza organizm do pozbywania się złogów pokarmowych, a to z kolei zmniejsza ryzyko rozwoju miażdżycy. Warto wiedzieć, że ta metoda odchudzania pomaga także w leczeniu zmian skórnych. Trzeba jednak pamiętać o tym, że przeprowadzenie tej diety, ze względu na małe zróżnicowanie składników odżywczych nie powinno trwać zbyt długo. Rozsądne odchudzanie powinno zakończyć się w przeciągu 12 dni. W przeciwnym razie można narazić organizm na niedobory witaminy B1. Efekty diety są jednak ekspresowe, bo w ciągu tygodnia można stracić nawet 3 kilogramy!
Dzienny jadłospis w diecie ryżowej
Jak powinno wyglądać menu diety ryżowej? Właściwie ułożony jadłospis powinien zawierać nie więcej niż 1000 kalorii. Podstawą tej diety jest to, iż spożywany ryż należy jeść zaraz po przygotowaniu. Nie wolno zatem gotować ziaren, a następnie przetrzymywać ich w lodówce przez kilka dni, wkomponowując co jakiś czas do posiłków. Można je użyć tylko raz! Generalna zasada mówi o tym, że przygotowane na bazie ziaren posiłki powinny być spożywane w 5–6 małych porcjach. Ponadto do ich przyrządzenia nie wolno używać tłuszczu. Zakazane jest zatem smażenie na patelni. Co ważne, można stosować takie rodzaje ryżu, jakie odpowiadają nam najbardziej. Polecany jest jednak zwłaszcza ten brązowy, bo jest najzdrowszy. Jeśli chodzi o urozmaicanie potraw, to świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju kiełki czy zioła, którym można posypać ryż, a także orzechy czy ziarna słonecznika. Można także dodawać natkę pietruszki, koperek czy tymianek. Ważna uwaga: do każdego posiłku można stosować tylko jeden dodatek! Mogą to być zatem wybrane owoce (np. jabłko zapiekane z cynamonem), warzywa czy np. jogurt.
W diecie ryżowej bardzo ważne jest picie dużej ilości płynów, aby przyspieszyć przemianę materii i wspomóc oczyszczanie organizmu z toksyn. Optymalna ilość to około 3 litry dziennie. Do tego zaleca się włączyć też napary ziołowe oraz zdrowe herbaty, np. zieloną czy czerwoną.
Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze