Sos sojowy
DAMIESA • dawno temuKuchnia azjatycka bez soi? Naprawdę trudno sobie to wyobrazić. Co ciekawe, wykonany z niej sos sprawdza się także zastosowany w przypadku wielu potraw europejskich. Soja dostarcza organizmowi wielu cennych składników odżywczych, witamin oraz związków mineralnych. Nie dziwi więc fakt, że szczególnie mocno pokochali ją wegetarianie! Czy zwyczajowi mięsożercy także mogą czerpać z jej właściwości? Oczywiście, że tak! Soja pod postacią sosu pozwoli nadać głębi smaku wielu potrawom!
Zalety sosu sojowego
Ten kulinarny dodatek powstaje z ziaren soi, prażonego ziarna ryżu i pszenicy, z dodatkiem wody oraz soli. Sos sojowy uzyskuje się zatem w wyniku dwuletniej fermentacji, więc jest on zazwyczaj dość słony i charakteryzuje się ciemnobrązowym zabarwieniem. Co ciekawe może przyjmować różne formy, od bardzo gęstej (idealnej do marynowania), aż po lekko wodnistą (świetnie sprawdza się w przypadku zup). W Japonii produkuje się go aż w sześciu wersjach, a każda w nich cechuje się innym czasem dojrzewania i różną proporcją dodawania składników. W porównaniu do sosu sojowego produkowanego w Chinach, ten japoński jest zdecydowanie łagodniejszy, a także dużo rzadszy. Najbardziej słodką odmianę produkuje się natomiast w Indiach.
Na korzyść tego azjatyckiego dodatku przemawia fakt, iż soja jest bogata w witaminy z grupy B, a także jest źródłem cennych pierwiastków, takich jak: żelazo, wapń, potas, fosfor oraz magnez. Ponadto zawiera ona wartościowe białko oraz duże ilości jedno- i wielonasyconych kwasów tłuszczowych. Jeśli chodzi o jej wpływ na organizm to z najważniejszych profitów można wymienić fakt, iż zapobiega ona rozwojowi nowotworów, miażdżycy oraz przyczynia się do stopniowej redukcji poziomu złego cholesterolu. Soja jest także znana ze zbawiennego działania na serce i jako środek stosowany w profilaktyce osteoporozy. Jest również silnym antyoksydantem, a więc zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry, włosów i paznokci.
Ważna uwaga: sos sojowy należy przechowywać w suchym i ciemnym miejscu, w hermetycznie zamkniętym słoiczku. W przeciwnym razie może on bowiem bardzo szybko stracić swoją świeżość, a przede wszystkim intensywny aromat.
Do jakich potraw stosować sos sojowy?
Sos uzyskany z soi jest świetnym pomysłem na to, jak w prosty sposób nawet ze zwyczajnego dania, wyczarować potrawę pełną egzotyki. Świetnie nadaje się przede wszystkim do marynat, ale równie świetnie sprawdza się jako dodatek do orientalnych sosów czy ostrych zup warzywnych. Jasne odmiany tego sosu doskonale uzupełniają smak drobiu i cielęciny, zwłaszcza tych gotowanych. Ciemna odmiana stanowi zaś uzupełnienie dań pieczonych i duszonych oraz podkreśla smak mięs czerwonych, takich jak wieprzowina czy wołowina. Istnieje także sos sojowo-grzybowy z wykorzystaniem grzybków nazwie „koji”. Ten z kolei najlepiej spełnia swoje zadanie w przypadku ryb, wydobywając ich aromat. Można nim także polać inne produkty sojowe, np. kotlety.
Niezależnie od wybranej wersji tego sosu należy bezwzględnie pamiętać o tym, że do przyrządzanych potraw należy go podawać na samym końcu, aby wydobyć z nich prawdziwą głębię smaku.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze