Kuchnia chińska
MICHAŁ PAWEŁCZYK • dawno temuKuchnia chińska, w odróżnieniu od tego, co zwykło się o niej uważać, jest połączeniem gotowania, magii, mistycyzmu i sztuki. Smak dań w tej dalekowschodniej kuchni jest wypadkową wielu czynników: doboru składników, sposobu gotowania, włożonego w przygotowanie potrawy serca, zachowania równowagi składników, smaków i konsystencji. Kuchnia ta jest chyba jedyną, która zwraca uwagę na to ostatnie. Dla chińczyków każde danie ma sens symboliczny, bądź wróżebny. Wiele potraw tej kuchni ma również zdrowotne właściwości…
Zupa pomidorowa z jajem
- 250g twardych pomidorów,
- 2 jajka,
- 1 cebulka dymka,
- 1l bulionu warzywnego,
- 1 łyżka jasnego sosu sojowego,
- 1 łyżka mąki kukurydzianej,
- sól, pieprz,
- olej
Z pomidorów ściągamy skórkę i kroimy je w kostkę. Środki wyrzucamy. Dymkę drobno siekamy. Rozgrzewamy wok na dużym ogniu, wlewamy do niego trochę oleju i wrzucamy do środka drobno posiekaną dymkę. Smażymy ją przez kilka minut, często mieszając, aby wchłonęła olej (ale nie rumienimy jej za bardzo). Następnie wlewamy do woka bulion i całość zagotowujemy. Gdy tylko pokażą się pierwsze bąbelki dodajemy pomidory i sos sojowy. Gdy zupa ponownie zacznie bulgotać wlewamy do niej jajka roztrzepane z odrobiną soli i pieprzem, cały czas mieszając zupę rózgą.
Odlewamy trochę zupy i rozprowadzamy w niej mąkę kukurydzianą. Całość wlewamy do woka i zagotowujemy, aby zupa zgęstniała.
Wieprzowina słodko – kwaśna
- 600g polędwicy wieprzowej,
- 100g mąki kukurydzianej,
- 200g cukru,
- 100g chińskich ogórków piklowanych,
- 200ml octu ryżowego,
- 100ml sosu pomidorowego,
- 2 cebulki dymki,
- 1 jajko,
- 1 cebula,
- 1 czerwona papryka,
- sól, pieprz,
- olej
Wieprzowinę obieramy ze wszystkich błon i kroimy w dość dużą (2 cm) kosteczkę. Następnie przekładamy ją do miski, wbijamy na nią jajko, dodajemy ¾ mąki kukurydzianej i odrobinę wody. Całość mieszamy, aby mięso pokryło się w całości panierką.
Na dość dużym ogniu rozgrzewamy wok, wlewamy do niego odrobinę oleju i podgrzewamy go, aż będzie bardzo gorący. Następnie wrzucamy do niego drobno pokrojoną cebulę i, cały czas mieszając, smażymy około jedną minutę. Po tym czasie dodajemy pokrojone na nieduże paseczki dymkę i paprykę. Ponownie smażymy około minuty. Dodajemy ogórki piklowane, mieszamy i całość zalewamy octem ryżowym i sosem pomidorowym. Dokładnie mieszamy, aby wszystkie składniki się połączyły i dodajemy cukier. Smażymy około trzech minut.
Resztkę mąki mieszamy z około 60 – 70 ml wody, wlewamy do słodko – kwaśnego sosu i gotujemy, aż zgęstnieje. Wok zdejmujemy z ognia, przelewamy dokładnie cały sos do innego naczynia. Wok czyścimy.
Do czystego woka wlewamy około 200 ml oleju i bardzo mocno go rozgrzewamy. Wieprzowine smażymy partiami po 200g , na złocistobrązowo.
Wok ponownie myjemy, wlewamy do niego sos, zagotowujemy, dodajemy mięsko i gotujemy około 5 minut.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze