Smakołyki na Wigilię z różnych stron świata
SABINA STODOLAK • dawno temuNa świąteczne wyjazdy Polacy decydują się niezwykle rzadko. Według danych podanych przez Newsweek, na Święta Bożego Narodzenia wyjeżdża zaledwie 4% rodaków. Większość spędza Święta tradycyjnie – z rodziną, w domowym zaciszu. Na zachodzie tendencja jest inna. Święta traktowane są jako okazja do urlopu i wypoczynku. Spędzanie Świąt - zwłaszcza za granicą – to okazja do zobaczenia jak wygląda tradycja bożonarodzeniowa w innych kulturach. Taki wyjazd docenią zwłaszcza smakosze, bowiem w wielu krajach Wigilia czy samo Boże Narodzenie smakuje zupełnie inaczej niż u nas. Przed nami kulinarna podróż po smakach Bożego Narodzenia.
Wielka Brytania
W Anglii Wigilii nie ma. Za to w pierwszy Dzień Świąt zjemy pyszne świąteczne dania: nadziewanego kasztanami indyka, zupę z żółwia oraz specjalny, bożonarodzeniowy pudding na bazie brandy i śliwek robiony znacznie wcześniej.Christmas puddingto największa tradycja Wielkiej Brytanii – w każdym domu przyrządza się go nieco inaczej, a niektóre przepisy przekazywane są z pokolenia na pokolenie.
Finlandia
W Finlandii na Wigilię idzie się do…sauny, a około 17.00 rozpoczyna się kolacja wigilijna, a której podawana jest pieczona szynka, zapiekanka z brukwi lub marchewki oraz sałatka z czerwonych buraków.
Portugalia
Będąc na Święta w Portugalii nie można nie zjeść Rabadanas– tradycyjnych grzanek na słodko. Podawane są na gorąco, posypane cukrem i cynamonem. Poza grzankami, na Wigilię zjemy też smażonego dorsza, z kapustą gotowaną.
Ukraina
Jeśli zdecydujesz się w tym roku na wyjazd na Ukrainę, nie jedź tam podczas naszych świąt – pojedź już po Nowym Roku – w ten sposób będziesz miał dwie Wigilie jednego roku, na Ukrainie bowiem, Wigilię obchodzi się zgodnie z tradycją prawosławną, czyli 6 stycznia.
Samo Wigilijne menu jest dość podobne. Na Ukrainie również powinno być 12 potraw, też jest susz, gołąbki, barszcz i ryba. Najważniejszą potrawą jest jednak kutia, a barszcz, nie jest podawany tak jak u nas z uszkami, lecz z fasolą.
Łotwa
Łotysze zamiast 12, mają 9 tradycyjnych potraw - ich skosztowanie gwarantować ma bogactwo w nadchodzącym roku. Podstawą wigilijnej wieczerzy jest kukis, czyli gotowana z jęczmieniem głowa prosiaka, do tego kiełbasa z jęczmieniem i groszkiem i potrawa „antydepresyjna” – smażone mięso z bekonem i grochem. Dlaczego antydepresyjna? Bowiem jej zjedzenie ma zapobiec płakaniu w nadchodzącym roku.
Węgry
Kuchnię węgierską w Polsce mocno sobie cenimy i chętnie będąc na Węgrzech próbujemy tamtejszych specjałów – czy węgierskie dania na Boże Narodzenie również ma jakiąś specjalną recepturę? Przede wszystkim, główna różnica polega na tym, że Węgrzy na Wigilię jedzą mięso. Podstawą jest gulasz szegedyński z dzika, słoniny i kapusty, zupa rybna, a na deser koniecznie strucla z makiem. Węgierska Wigilia, tak jak i codzienna kuchnia węgierska jest ostra w smaku i mocno przyprawiona papryką. Wyrazisty smak potraw oraz tradycja włączania mięsa do Wigilijnego menu, jest dla Polaka równie egzotyczna, co spędzanie Świąt w Gwatemali.
Japonia
Święta Bożego Narodzenia w Japonii to zabawny ewenement – świętuje większość osób, mimo tego, że Chrześcijan jest jak na lekarstwo (ok.1%). Japończycy nie mają dnia wolnego od pracy 25 ani 26 grudnia, w tym roku więc, jeśli spędzałbyś Święta w Japonii, dla jej mieszkańców będzie to taki sam dzień jak każdy inny. Na ulicach widać jednak dekoracje świąteczne – zachodnia kultura przesączyła się bowiem do Japonii i nasze święta to dla Japończyków okres mocno skomercjalizowany. Kupuje się prezenty, a w Wigilię najczęściej odwiedza restauracje. Te wigilijne kolacje mają jednak charakter głównie romantycznego spotkania niż rodzinnego. Tak naprawdę, Święta Bożego Narodzenia w Japonii przypominają bardziej Walentynki niż Gwiazdkę. A co można zjeść? 25 grudnia zazwyczaj jada się pieczonego kurczaka, ale ponieważ tradycja jest niezbyt silnie zakorzeniona, często tym kurczakiem jest duży pojemnik udek z KFC.
Gwatemala
W Gwatemali, większa część obywateli to katolicy (ponad 60%). Święta Bożego Narodzenia są jednak znacznie mniej znaczące niż Wielkanoc, która jest najważniejszym świętem w roku. Mimo to, na Boże Narodzenie również można skosztować specyficznych, tradycyjnych Gwatemalskich potraw. Podstawą Bożonarodzeniowego posiłku w Gwatemali są tamales. Jest to mielone mięso połączone z masą z mąki kukurydzianej (i niekiedy innymi dodatkami), zawinięte w liście kukurydzy. Oczywiście, na stole w Gwatemali 25 grudnia nie może zabraknąćguacamole– ale tego sosu, będąc w Gwatemali musicie spróbować. Pamiętajcie tez o tym, że na Boże Narodzene w Gwatemali nie ma śniegu — dla Polaka, Święta w upale to dość niecodzienne doświadczenie.
Włochy
Na koniec, wracamy do Europy — w naszej podróży kulinarnej nie może zabraknąć Włoch – w końcu Rzym, to ulubiony kierunek turystyki Polskiej i to nie tylko pielgrzymkowej, ale również rozrywkowej (w tym roku na Sylwestra do Rzymu wybiera się wielu Polaków).
Będąc we Włoszech, przede wszystkim uwagę zwraca ogromna ilość szopek (a brak choinek). To szopka jest podstawą wystroju i dekoracji witryn sklepowych i domów. Kulinarnie, Wigilia Włoskaopiera się na rybach. Według tradycji neapolitańskiej, podczas Wigilii należy podać 7 gatunków ryb(tradycja związana z ilością dni, w które Bóg stworzył świat). Jest więc zupa rybna, potrawa składająca się z ryby z ryżem, ryba pieczona i makaron z rybą. Niektórzy współcześni Włosi, kupują na Wigilię również homara.
W pierwszy dzień Świąt można już jeść mięso, Włosi przygotowują więc na świąteczny obiad lasagnelub canelloni. Jeśli tylko będziecie mieć okazję i możliwość, poproście Włocha by przygotował Wam lasagne. Niestety, w żadnej polskiej restauracji nie kupicie tak smakowitej lasagne, jak ta, przyrządzana przez Włocha, we Włoszech.
źródło:bezkompasu.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze